Руска свадба на годината вредна милијарди евра

28 март 2016

Рускиот милијардер Михаил Гуцериев, одвои вистинско мало богатство за венчавката на синот Саид Гуцериев (28)  и неговата сопруга, 19-годишната Хадиџа, одржана изминатиов викенд во Москва.

 Саид и Хадиџа

Со оглед на тоа дека на листата на најбогатите во Русија се наоѓа на 16-тото место, воопшто не било проблем да им ги исполни сите желби.

Токму затоа фактот дека младенците и гостите уживаа во настапите на најголемите светски ѕвезди меѓу кои и Џенифер Лопез, Стинг, Енрике Иглесијас, Бијонсе и Елтон Џон не е никакво изненадување.

Настапот на Елтон Џон чинел седум милиони евра, додека сопственикот на нафтената компанија „Руснијефт“ за Џенифер одвоил пет милиони. Инаку, пејачката приватните забави ги наплаќа помеѓу околу милион до два, но овој пат настапот вклучувал и група танчери, а Лопез се пресоблекувала неколку пати.

-Младенците се од добри и угледни семејства. Свадбата беше убава, во воздухот се чувствуваше добра енергија, а водителите направија сè за во целост да се испочитува нашата традиција и обичаи. Јас од сè срце им посакав убава заедничка иднина, многу деца и да ги почитуваат родителите – напиша Јунус Бек Јевкуров, претседателот на Ингушетија на својот Инстаграм профил.

На свадбената церемонија присуствувале околу 600 гости, а свадбената торта била голема три и пол метри, пренесуваат руските медиуми. Ресторанот „Сафиса“ каде се одржуваше свадбената веселба, за оваа пригода бил комплетно украсен со цвеќиња, бидејќи семејството сакало просторот да наликува на рајска градина, што чинело повеќе од 200.000 долари.

Инаку, 19-годишната невеста е студентка на московскиот стоматолошки универзитет „Евдокимон“, а за свадбата за неа е специјално е изработена венчаница од Ели Сааб, „покриена“ со дијаманти и тешка 25 килограми. Венчалниот фустан чинел повеќе од милион  евра, додека вториот, додека вечерниот фустан во кој потоа се пресоблекла чини повеќе илјади евра.

Дел од свадбата погледнете во видеото во продолжение:

Повеќе видеа од социјалните мрежи видете овде.

Објавено:
28 март 2016
Категорија: 
Бела соба
Прочитано:
13.537 пати