Сместена на малиот мексикански остров Мухерес, оваа куќа за одмор во облик на школка, стана буквално сензација на интернет.

Casa Caracol е вистинска архитектонска уметност, дело на архитектот Едуардо Окампо која со целата своја естетика асоцира на море, одмор, лежерни денови на плажа.

Покрај тоа што нејзината надворешна форма неодоливо потсетува на школка, истот декоративен фазон со морски мотиви, е искористен и за уредување на ентериерот.

Во дворот пак, е сместен приватниот базен со поглед на Карипското море.

Фото извор: modamo.info

Објавено:
13 јули 2017
Категорија: 
Архитектура
Прочитано:
103 пати