На 81 година почина модната фотографка Дебора Турбервил

29 октомври 2013

Една од најпознатите модни фотографки која ги воспостави границите меѓу комерцијалната и уметничката фотографија, Дебора Турбервил вчера почина на 81 годишна возраст. Таа е родена во 1932 година во Масачусетс, а својата кариера ја почнува во 70-те години, подоцна станува уредник на фотографија за Harper's Bazaar и Mademoiselle.

 Vogue 1975 Vogue 1975

Она што е интересно е дека таа нема соодветна едукација за фотографија туку е самоука, а во една своја изјава за Њујорк Тајмс вели дека многу знаење за техниката може да ви штети. Дебора има сработено премногу рекламни кампањи кои вклучуваат соработки со дизајнери како Ралф Лорен па се до брендот Најк. Меѓу една он нејзините последни рекламни кампањи се на Дона Каран и Валентино за колекцијата есен-зима 2012.

Valentino autumn/winter 2011 Valentino autumn/winter 2011

Објавено:
29 октомври 2013
Категорија: 
Актуел