Вини Харлоу: Ќе си велам дека сум убава, додека не почувствувам дека тоа е вистина!

30 август 2017

Ја нарекуваа подвижна реклама за аутсајдери, жена-крава, телевизиско фрик шоу. Нејзината кожа е нешто што прво се забележува кога ќе ја видите. Но, таа е уште еден пример дека слабоста или недостатокот можат да станат предности.

Неодамна се фотографираше само по долна облека, покажувајќи дека ја слави различноста, вест што ја пренесоа сите светски медиуми.

фото извор: Инстаграм

-Не се разликувам од другите поради својата кожа. Се разликувам по тоа што на својата убавина не гледам и не ја доживувам врз основа на туѓите мислења. Убава сум бидејќи го знам тоа. Секој ден славете го тоа што сте единствени и посебни – напиша 23-годишниот модел на социјалните мрежи.

Неа ја обожуваат и уметниците, дизајнерите, фотографите... За неа ќе речат дека е комбинација на Наоми Кембел и Мерилин Монро. Несовршеностите ѝ се совршено распоредени на кожата. Шантел Браун Јанг односно како што јавноста ја познава, Вини Харлоу испишува нова историја.

фото извор:learnabauttravelmaps.info

-Велат дека сум лепрозна, дека ги контролирам промените на својата кожа, дека ја избелува, дека мојот изглед е резултат на изгореници. Но ништо од ова не е точно – ќе изјави оваа млада Канаѓанка во една пригода.

Вистината е дека на четиригодишна возраст забележува бела дамка на стомакот. Набргу добива дијзагноза – витилиго. Не се знае што го предизвикува, но е безопасна состојба на кожата, а доаѓа до процес кој ги уништува ќелиите одговорни за создавање на пигменти. Потоа, во наредните неколку години, слични бели точки почнуваат да ѝ се јавуваат на телото, рацете, колената и лицето.

фото извор:latinglam.com

Витилигото може да се развие на сите типови кожа и да го зафати било кој дел од телото, зафаќајќи ги очите, косата и устата. Но, оваа периодична пигментација најзабележителна е на темна кожа. Кај Вини е интересно што избелените делови се речиси симетрично распоредени по лицето и телото.

„Глуми додека не успееш. Ќе си велам дека сум убава, додека не почувствувам дека тоа е вистина“ е мотото по кое ќе се води додека расте и на крајот ќе успее. А тоа го покажа и со последната фотографија.

Но, патот не бил лесен. Поминале години додека таа не почувствувала дека ѝ е удобно во сопствената кожа. На училиште била секојдневно жртва на мобинг. Освен што ја нарекувале крава, соучениците ѝ мукале во лице, бидејќи нејзината кожа ги асоцирала на крава.

фото извор:Pinterest.com

Од грдото пајче, таа станува кралица на модните писти. Денеска е горда на својата кожа, но не сака тоа да ја дефинира.

-Ако денес сум сосема црна, сè уште сум модел. Ако некој друг ден сум комплетно бела, и понатаму ќе бидам модел – вели таа.

Растејќи во Торонто, заедно со двете сестри и самохрана мајка, Вини била активна на повеќе полиња – балет, клавир, новинарство, но никогаш во манекенство.

Поради малтретирањата, на кои била изложена од врсниците, го напушта училиштето повеќе пати. На 17-годишна возраст последен пат го напушта и не се враќа. А тогаш ѝ се отвораат можностите за кариера како модел и тоа благодарение на тоа што предизвикало големо незадоволство и патење низ годините – нејзината кожа.

фото извор:Pourfemme

Првиот ангажман ѝ бил снимање спот. Потоа станува дел од серијалот America’s Next Top Model. На прашањето дали повторно би направила исто ќе каже:

-Не, затоа што сакам да бидам модел, а не ријалити ѕвезда.

Ќе биде елиминирана како втора по ред. Тоа е шоу кое има за цел да промовира различност, но сепак експлоатира, а меѓу учесниците има голема доза на нарцизам и ранливост.

-Ако сакате да гледате еден ист тип луѓе одново и одново, тоа индустријата и ќе ви го сервира. Ако бараме нешто поинакво, ќе мораме да даваме нешто поинакво, тогаш ќе мора да ни го дадат. Своевремено во ставаа во категорија со албино модели – не сакам да бидам дел од никаква категоризација! – потенцира моделот.

фото извор:eonline.com

Сепак, Тајра Бенкс ќе го препознае потенцијалот во неа.

Вини донела одлука дека ќе ја прифати и слави својата кожа таква каква што е и тоа го демострира одбивајќи да се подвргне на било каква терапија или естетски зафат. Инаку, постојат терапии со зрачење, со можност за боење на кожата, шминка, дури и естетска интервенција, но ништо од тоа не е во опција.

-Луѓето сметаат дека сум против секоја промена затоа што сум горда на својата кожа. Не сум ниту за, ниту против било што, освен за тоа да бидам среќна. И среќна сум без оглед на тоа кој избор ќе го направите. Дали ќе интервенирате на веѓите, ќе ги зголемите усните, ќе одите на липосукција – ваш избор. Сè додека сте среќни... – вели Харлоу.

фото извор:fashiongonerogue.com

Најмногу си се допаѓа кога носи само маскара и кармин. Освен модата, ја сака музиката, особено рап. Најдобрите пријатели вели ѝ се мајката, двете сестри и менаџерот.

Харлоу со својот изглед предизвикува поместување на границите во модната индустрија и митот за т.н. совршена убавина. Така што, овде не се работи само за кожата, туку и за модните стереоптипи и лажните вредности, како и улогата на моделите и модната индустрија во животот на просечните жени.

На прашањето, кој дел од своето тело го сака најмногу ќе каже:

-Ги обожувам своите усни!

фото извор:fashiongonerogue.com

Инаку, досега е добитник на неколку награди, за модел на годината, како и награда за идол за убавина. Заштитно лице е на „Десигуал“.

фото извор:myspace.tv

фото извор:wmagazine.com

фото извор:fashiongonerogue.com

фото извор:fashiongonerogue.com

фото извор:fashiongonerogue.com

Објавено:
30 август 2017
Категорија: 
Модна икона
Прочитано:
959 пати