ELENA LUKA HOME советува: Одлични идеи за уредување на детска соба

27 февруари 2023

Во собите на вашите најмили важат посебни правила, а во нив се развива сосема нов, бајковит живот. Родителите треба да ги прашаат своите деца за совет или желби при уредувањето на нивниот животен простор. Пожелно е просторот да биде функционален, за да обезбеди простор за спиење, но и за учење и други соодветни детски активности.


Ентериер на детска соба

Внатрешноста на детската соба треба да се прилагоди на потребите и полот на детето. Пред сè, тоа значи комбинација на материјали од кои е направен мебелот и боите што се претставени. Мебелот треба да биде со заоблени рабови, што би гарантирало безбедност при детската игра. Медијапан и пресувана иверица се погодни за плакари и страни на креветот. Се препорачува да се купат детски кревети со анатомски душеци, кои би обезбедиле адекватен развој на децата и здрави положби за време на спиењето.

Ѕидови и детски теписи

Ѕидовите се важен сегмент при украсување на секој простор за живеење. Пред сè, ѕидот треба да биде мазен и чист. Бојата е помалку важна, бидејќи обично детето ќе се консултира при изборот. Наш совет е да изберете светли тонови, поради апсорпција на светлина. Додека еден ѕид, по ваша желба или желба на детето, би бил обоен во различна боја, со посебна сахара техника или евентуално обоен со лик од цртан филм.

Детските теписи привлекуваат најголемо внимание при влегувањето во собата. Ѕидовите и детските теписи и даваат душа на спалната соба. Мотивот на детскиот тепих треба да одговара на дезенот или бојата на ѕидот.

Завеси

Во детската соба никогаш нема да недостасуваат шарени работи. Родителите треба да воспостават рамнотежа при користење на бои, користење на разни материјали, но и да најдат хармонија помеѓу употребата на цртаните ликови.
Завесите се важни на прозорците во детските соби, бидејќи на овој начин ќе го намалите продорот на силната сончева светлина. Каков тип на завеси ќе изберете зависи од вас. Зебра завесите се добри, лесни за комбинирање, изгледаат модерно и се мултифункционални. Ако родителите сакаат завесата да одговара на детските теписи, тогаш изберете платнена завеса. Ако под прозорецот има радијатор, должината на завесата треба да биде до радијаторот, додека должината на драперијата може да биде произволна, или до подот или до должината на платнената завеса.

Работна маса

Масите се важен сегмент при опремување на детска соба. Тие се практично незаменливо парче мебел. Доколку просторијата е исклучително мала, работната маса може да се направи во форма на триаголник, поставена во самиот агол, а со тоа просторот добива функционална димензија. Висината на работната маса е важна, но важна е и удобноста на столот на кој ќе седи детето. Висината на столот мора да обезбеди лактите на детето убаво да се потпираат на бирото. Таквата положба обезбедува правилно држење на 'рбетот.

Наш совет:
Не преполнувајте ја детската соба со разни, често небитни работи како фотелји, ласерски ламби или столни ламби, бидејќи сигурно ќе има детски играчки на секој чекор, а убавината на собата е во нејзината едноставност.

Објавено:
27 февруари 2023
Категорија: 
Архитектура
Прочитано:
210 пати