Магични планински колиби за зимски одмор од соништата

17 јануари 2024

Дрвените колиби во природа стануваат се популарен избор за зимски одмор и релаксација.

Токму такви колиби пронајдовме не далку од нас, во соседна Србија, на познатата зимска дестинација Копаоник.

Нивната специфична градба потсетува на оклоп, па можеби затоа се наречени и Armadillo Houses.

Помеѓу овие две колиби се наоѓа и сауна, каде што гостите можат да се релаксираат, но и да уживаат во неверојатниот поглед.

Освен тоа тука е и мини градината, а во понудата на куќарките вклучено е појадок за секој гостин.

Во една можат да се сместат четтворица, а внатре ќе најдете два големи кревети.

Еден од нив е во галеријата, другиот е скриен во приземјето и се извлекува по потреба, а за децата има посебни креветчиња.

Имаат и кујна со фрижидер и апарат за кафе, како и тоалет со туш.

Сепак, најдобро од се е неверојатниот поглед на ѕвезденото небо навечер и будењето наутро гледајќи во идилична снежна шума.

 

Објавено:
17 јануари 2024
Категорија: 
Архитектура