Се продава најскапата куќа во светот

10 март 2023

Куќа стара 250 години, која што е лоцирана во Риџент Парк, Лондон се продава за неверојатни 250 милиони фунти.

Ова е досега највисока цена побарана за куќа, а ја продава сопственикот, саудискиот принц Мухамед бин Салман Ал Сауд.

Зданието, кое што вклучува 40 соби, се нарекува Холм, а е изградено во1818 година од агентот за недвижнини Џејмс Бартон.

Имотот првично бил во сопственост на неговото семејство пред да биде користен од колеџот Бедфорд. Во 80-те куќата повторно станала приватна сопственост.

Холм со својата продажна цена го симна од тронот пентахусот во Њујорк, кој што се продава за 250 милиони долари.

Куќата исто така вклучува и осум гаражи, тениско игралиште, сауна, библиотека и огромна трпезарија, а се протега на површина од 29.000 метри квадратни.

Имотот веќе привлекува голем интерес, но листата на оние што можат да го купат е мала.

Фото: Instagram, Pinterest

Објавено:
10 март 2023
Категорија: 
Архитектура
Прочитано:
232 пати