Ајрис ван Херпен ја креираше првата 3D венчаница за адвокатка од Бразил

20 мај 2024

Мариана Павани адвокатка од Бразил, ја имаше честа да ја носи првата 3D венчаница на својот голем ден. Уникатната креација е дело на холандската дизајнерка Ајрис ван Харпен која е омилена на многу ѕвезди како Бијонсе и Лејди Гага.

Горниот дел на венчаницата има детали што личат на гранчиња од винова лоза, додека акцентот во долниот дел е ставен на драматична опашка. Тука е и романтичниот вел кој е прилично долг што дополнително ја краси елегантната креација.

За да го креира ова ремек дело на Харпен и требаа 600 часа, а при самиот процес користеше специјален софтвер наречен ZBrush. Пред да ја создаде Ајрис направи целосен 3D скен на телото од Мариана, внимателно одмерувајќи го секој детаљ.

За печатењето на венчаницата беше потребен 41 час. Со цел истата да изгледа беспрекорно, невестата мораше да патува два пати до Париз и три пати до Амстердам во рок од две години, за пробите.

Во интервју за WWD Херпен изјави дека фустанот не само што изгледа феноменално, туку е и сосема комотен за носење. Ајрис е позната по својот иновативен начин на работа, што комбинира технологија со мајсторски рачни изработки.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by WWD (wwd)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Mariana Pavani (mppavani)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Beto_Toscano (beto_toscano_)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Beto_Toscano (beto_toscano_)

Објавено:
20 мај 2024
Категорија: 
Бела соба