Концепт на куќичка на дрво заживеа како концепт во К, мини симпатичен хотел кој ќе ве врати во детството истиот миг.

Во кинеската провинција Анхуи е сместен овој генијален мини хотел кој се простира на 120 квадратни метри кој е направен каскадно, во комбинација на дрво и стакло.

Има две спални соби, две бањи, дневен престој, а сето заедно е поврзано со спирални скалила, како и панорамски ходник и сето тоа сместено во густа шума.

Дизајнот е на Бенго студио кој ниту во еден момент не ја нарушува природата и нејзината рамнотежа.

Објавено:
27 март 2017
Категорија: 
Архитектура
Прочитано:
131 пати
Извор: 
Buro 24/7.hr