Бугенвилија - цвеќето кое го гледате насекаде во Грција

26 јуни 2021

Во било кое место во Грција, па и генерално на Медитеранот, ќе бидете воодушевени од убавината што ја создава Бугенвилијата или Бугенвилеја (лат.Bougainvillea) - прекрасно растение кое најчесто се одгледува како ползечко на балконите.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by S Jensen (@cilantrosue)

Убавата магента нијанса совршено се совпаѓа со сините нијанси на морето и создава магија.

Инаку, за прв пат е класифицирано во 1768 год. од францускиот ботаничар Комерсон Филберто. За татковина се смета Јужна Америка, поточно Бразил и постојат околу 18 видови со висина на раст од 1-12 метри. Во Европа е донесенo во XIX век благодарение на францускиот адмирал Louis Antoine de Bougainville по кого и го добилo името.

Освен розови нијанси, ова цвеќе го има и во црвена, виолетова, сина, портокалова жолта, бела.

Тоа што овие растенија не сакаат затворен простор, туку да сакаат бидат на отворено и да им се овозможи висока влажност особено пред нивното цветање, ги прави идеални за медитеранските предели.

Можете да ја поставите во сакција, на ограда, на веранди, ѕидови каде ќе се распостела како килим.

Доколку дворот или балконот ви гледа на сончева страна, тогаш не двоумете се да го разубавите.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by @juls_is_away

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Haralabos (@xaralamp74)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@photographe_dans_l_herbe)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by POMELO CASA (@pomelocasa)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Katja Särkkä (@katjasarkka)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Colored Tribe (@coloredtribe)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Mara (@marafeb5)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@uyuthepom)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by& (@susu010101)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Greece (@greece.traveling)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Greece (@greece.traveling)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Greece(@greece.traveling)

 

 

 

Објавено:
26 јуни 2021
Категорија: 
Култура
Прочитано:
4.204 пати
Тагови: 
бугенвилија