Дизни+ снима серијал за Баленсијага

1 септември 2022

По успехот кој го постигнаа сериите „Halston" и „Тhe Assassination of Gianni Versace: American Crime Story" на Netflix и зголемениот интерес за модните теми во светот на кинематографијата, се очекува дека овој тренд значително ќе расте во следниов период.

Доказ за тоа е и најавениот серијал на Apple TV, во режија на Аитор Ареги, кој ќе ја обработува врската помеѓу Коко Шанел и Кристијан Диор, а од неодамна дознаваме и дека Disney+ подготвува серијал кој ќе го следи животот и кариерата на познатиот шпански дизајнер Кристобал Баленсијага.

Наедно, тоа ќе биде и првата оригинална серија на шпански јазик на Disney+, а улогата на Баленсијага е доделена на мадридскиот актер Алберто Сан Хуан.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Disney+ España (@disneypluses)

Серијата ќе го следи животот на Баленсијага од Шпанската граѓанска војна до раните седумдесетти години кога дизајнерот починал на 77-годишна возраст. Серијалот ќе се снима на неколку локации низ Шпанија, вклучително и Баскија, Навара и Мадрид, како и низ цела Франција - Бордо, Тулуз и Париз, каде сè уште е седиштето на модната куќа Баленсијага.

Фото: fotogramas.es

Фото: fotogramas.es

Во серијата, дизајнерот е претставен како млад син на шивачка и рибар кој се осмелил да сака повеќе, а како резултат на неговата смелост и амбиција, тој станува еден од најголемите модни дизајнери на сите времиња.

Актерската екипа ја комплетираt Белен Куеста, која ќе ја игра Фабиола де Мора и Арагон пред да стане кралица на Белгија; Патрис Тибо, кој ќе го оживее Кристијан Диор; Хозеан Бенгоетксеа ќе го игра бизнисменот од Сан Себастијан, Николас Бизкарондо; Сесилија Солагурен ќе ја глуми неговата сопруга Вирџилија Мендизабал; Адам Кинтеро ќе го игра Рамон Еспарза, партнер и соработник на дизајнерот; Елвира Куадрупани ќе се појави во улога на Бетина Балард, дописник на магазинот Вог од Париз; Томас Куманс (Влаџио Д'Атенвил, партнер и партнер на Баленсијага); Џема Вилен (Пруденс Глин, новинарка на Тајмс); Габриел Лазур (Кармел Сноу, моден директор на Харперс Базар); Изабел Брес (дизајнер Жан Ланвин); Ана-Виктор Оливие (актерката Одри Хепберн); и Ева Блеј (дизајнеката Елза Скиапарели).

Фото: fotogramas.es

Фото: fotogramas.es

Фото: fotogramas.es

Серијата се подготвува во вистинскиот момент за Balenciaga. Креативниот директор на модната куќа Демна Гвасалија успешно го постави брендот помеѓу првите најпопуларни модни куќи во светот, а минатата година, по повеќе од 50 години, повторно оживеа модната линија што ја лансираше покојниот дизајнер.

Серијата ќе има шест епизоди, снимањето започна во јуни и треба да заврши во ноември оваа година. 

Фото: fotogramas.es

Фото: fotogramas.es

Фото: fotogramas.es

 

Објавено:
1 септември 2022
Категорија: 
Култура
Прочитано:
70 пати