Хрватскиот природен феномен на Локрум: Мртвото Море во близина на Дубровник

5 август 2022

Доколку досеага не ви беа доволни сите предлози кои ви го понудивме за посета на Хрватска ова лето, денес ви приредуваме уште еден.

Дали знаевте дека во близина на Дубровник се наоѓа природниот феномен Мртво море кое е омилено место за капење на многу посетители.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Fabio Anello (@fabio_prince93)

Всушност, станува збор за езеро кое е поврзано со подземен канал со морето. Сега исполнето со солена вода, ова езеро се карактеризира со својата чиста вода, пријатна изолираност од цивилизацијата и прекрасен поглед.

Необичните карпи кои го опкружуваат ова езеро се само вовед во необичниот пејсаж. На фантастичниот хоризонт дополнително му се додворува специфичен лак или мост кој ќе послужи како уникатна позадина за фотографии.

До Мртвото море на Локрум можете да стигнете со одење и спуштање по скалите од каде има подеднакво волшебен поглед.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Marcin (@marcinuss)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by yulita207 (@yulita207)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@embzzy)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by CB (@carlyj_____)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by CS (@cs_aventure)

Објавено:
5 август 2022
Категорија: 
Култура
Прочитано:
1.241 пати