„Игрa на престолот“ со најмногу „Еми“ номинации

16 јули 2016

Номинациите за годинешните „Еми“ награди се објавени.  Најдобрите телевизиски серии и актери што ги гледавме од 1-ви јуни 2015 до 31-ви мај 2016, ќе се најдат во трката за наградите, што ќе бидат доделени на големото шоу закажано за 18-ти септември годинава, во Лос Анџелес. Домаќин на годинешното издание ќе биде Џими Кимел.

„Телевизијата доминира во забавната индустрија и ја ужива најспектакуларната трка во историјата со пробивот на креативноста, новите платформи и динамиката за нови можност за нашата индустрија и раскажувачи“, вели во соопштението Брус Росенблум, претседателот на Телевизиската академија.

Покрај фаворитите, како „Игра на престолот“ со 23 номинации, оваа година меѓу номинираните се и нови серии, на што академијата посебно е горда.

А еве ја и комплетната листа:

Најдобра серија драма

Game of Thrones

-„The Americans“

-„Better Call Saul“

-„Downton Abbey“

-„Game of Thrones“

-„Homeland“

-„House of Cards“

-„Mr. Robot“

 

 Најдобра серија комедија

„blackish“

 „blackish“

-„Маster of None“

-„Modern Family“

-„Silicon Valley“

-„Transparent“

-„Unbreakable Kimmy Schmidt“

-„Veep“

 

Најдобра мини-серија

American crime

"The People v. O.J. Simpson: American Crime Story"

"Roots"

"Night administrator"

"American crime "

"Fargo"

 

Најдобра машка улога во серија драма

The Americans

-Кајл Чендлер во „Bloodline“

-Реми Малик во „Mr. Robot“

-Боб Оденкирк во „Better Call Saul“

-Mетју Рајс во „The Americans“

-Лив Шрајбер во „Ray Donovan“

-Кевин Спејси во „House of Cards“

 

Најдобра машка улога во серија комедија

Ентони Андерсон - „black-ish“

-Ентони Андерсон во „black-ish"

-Азиз Ансари во „Masters of None“

-Вил Форте во „Last Man on Earth“

-Вилијам Х. Мејси во „Shameless“

-Томас Мидлдич во „Silicon Valley“

-Џефри Тамбор во „Transparent“

 

Најдобра женска улога во драма

Вајола Дејвис во „How to Get Away With Murder“

-Клер Денс во „Homeland“

-Вајола Дејвис во „How to Get Away With Murder"

-Тараџи П. Хенсон во „Empire“

-Татиана Маслејни во „Orphan Black“

-Кери Расел во „The Americans“

-Робин Рајт во „House of Cards“

 

Најдобра женска улога во комедија

Џулија Луис Дрејфас

-Џулија Луис Дрејфас во „Veep“

-Ели Кемпер во „Тhe Unbreakable Kimmy Schmidt“

-Трејси Елис Рос во „black-ish“

-Лори Меткалф во „Getting On“

-Ејми Шумер во „Inside Amy Schumer“

-Лили Томлин во „Grace and Frankie“

 

Најдобра машка улога во мини-серија или тв филм

The People vs. O.J. Simpson

-Брајан Кренстон во „All the Way“

-Бенедикт Камбербеч во „Sherlock: The Abominable Bride“

-Идриз Елба во „Luther“

-Кјуба Гудинг Џуниор во „Тhe People vs. O.J. Simpson“

-Том Хајдлстон во „The Night Manager“

-Кортни Б. Ванс во „The People vs. O.J. Simpson“

 

Најдобра женска улога во мини-серија или тв филм

Фелисити Хафмен

-Кирстен Данст во „Fargo“

-Фелисити Хафмен во „American Crime“

-Одра Мекдоналд во „Lady Day at Emerson's Bar & Grille“

-Сара Полсон во „The People vs. O.J. Simpson“

-Лили Тејлор во „American Crime“

-Кери Вашингтон во „Confirmation“

 

Комплетната листа можете да ја видите тука

Објавено:
16 јули 2016
Категорија: 
Култура
Прочитано:
259 пати