Инстаграм профил посветен на филмската мода и ѕвездите од златната холивудска доба

31 мај 2018

Undressing Cinema е интересна „адреса" на Инстаграм, каде се архивирани фотографии од најголемите ѕвезди од златната доба на Холивуд и е посветен на филмската мода.

Брижит Бардо, Кан - 1953

На овој профил ќе сретнете ретро фотографии од култни моменти со легендарни холивудски ѕвезди како што се Одри Хепберн, Брижит Бардо, Елизабет Тејлор, Џејн Биркин, Грејс Кели...

Но, покрај нив ќе наидете и на ѕвезди од поновата филмска историја, со акцент на некои впечатливи филмски сцени или исто толку впечатливи нивни појавувања на црвениот килим.

Елизабет Тејлор, Suddenly last summer - 1959

За сите вљубеници во стариот холивудски гламур, ова е вистинско место каде ќе најдат интересни информации и ретки фотографии од филмски сетови од 40-те, 50-те, 60-те, 70-те...

 Брижит Бардо

Одри Хепбер, Breakfast at Tiffany's - 1961

Брижит Бардо

Брижит Бардо

Џејн Биркин, Wonderwall - 1968

Елизабет Тејлор

Grand Prix - 1966

Грејс Кели

Le Petit Soldat

Мерилин Монро во Диор - 1962

Одри Хепберн

Одри Хепберн и Грејс Кели

Одри Тоту, Coco avant Chanel - 2009

Одри Хепберн во Живанши, Funny Face - 1957

Пикасо

Софија Лорен, Кан - 1961

Кетрин Денев

Извор: Инстаграм

 

Објавено:
31 мај 2018
Категорија: 
Култура
Прочитано:
134 пати