Каде да избегате летово? Ова се најубавите плажи во Хрватска

15 јуни 2022

Барате идеја каде да избегате од скопските жештини ова лето? Доста беше сонување за сончеви плажи, длабоки сини тонови, пенливи бранови и освежувачки коктели. Време е да ги спакувате куферите и да заминете на патување. Одморете се онака како што заслужувате.

Но каде?

Со своите бројни рајски заливи и песочни плажи, шармантни приморски гратчиња и камени куќи, 1185 острови, богата култура, прекрасни музеи и фасцинантна природа, Хрватска повторно се наоѓа на врвот на листата на најпосакувани летни дестинации, а ние подготвивме избор од најубавите хрватски плажи што мора да ги посетите барем еднаш во животот.

Плажа Златни Рат

Плажа Златни Рат

Исто така наречена „Златен рог", оваа песочна плажа која се наоѓа западно од градот Бол, е едно од омилените летни места во Хрватска. Покрај неодоливите тиркизни бранови, Златни Рат нуди и можност за практикување на мноштвото водени спортови како сурфање на ветер, кајак...

Плажата Пунта Рата во Брела

Плажа Пунта Рата

По должината на брегот на Макарска ривиера, плажата Пунта Рата совршено ја отсликува идејата што секој од нас ја имама за совршениот медитерански залив. Опкружен со карпести карпи и борови дрвја, оваа плажа има и приватна област каде што можете да изнајмите лежалки.

Плажата на пештерата Бетина во Дубровник

Плажа Бетина

Во близина на Дубровник, јужно од градот, плажата Бетина е скриена под карпеста пештера. Локацијата е доста засолнета и тешко достапна. Доколку сакате да ја посетите, имајте во план да изнајмите водено такси или кајак.

Плажата Стинива во Вис

Плажа Стинива

Некогашно скривалиште за војниците за време на Втората светска војна, плажата Стинива денес се смета за еден од најубавите острови во Хрватска. Заливот Стинива е познат по својата уникатна природна убавина во која доминираат високите карпи кои формираат мал „морски влез" на оваа плажа со ситни камчиња и кристално тиркизно море.

Плажата Нугал

Плажа Нугал

Плажата Нугал, затскриена од карпи и свртена кон чистиот Јадран, е уште една плажа која ја краси Макарската ривиера. Лоцирана на задниот дел на планината Биоково, таа е исто така една од омилените плажи за нудистите кои минуваат низ Хрватска.

Плажа Бање

Плажа Бање

Нудејќи прекрасен поглед на Стариот град на Дубровник и покриена со ситни камчиња, плажата Бање е најпознатата во јужна Далмација. Плажата е полу приватна и можете да резервирате лежалки однапред за да ги избегнете летните гужви.

Објавено:
15 јуни 2022
Категорија: 
Култура
Прочитано:
3.078 пати