Како изгледа крстарење со најголемиот крузер во светот

1 февруари 2024

На 27 јануари, најголемиот крузер на светот Icon of the Seas го започне своето прво патување. Огромниот брод отплови од Мајами, а ќе патува до Источните Кариби.

Крузерот којшто вреди две милијарди долари, е изграден на брооградилиште во Финска и може да превезе 7600 гости заедно со 2350 членови на екипажот.

Icon of the Seas меѓу другото го има и најголемиот воден парк на брод со површина од 1600 квадрати, на којшто се сместени шест тобогани.

Покрај базените, располага и со џакузи, спа центри, сали за вежбање, бутици, кино и над 35 ресторани, барови и салони.

Оние кои ги сакаат зимските спортови ќе можат да ја посетат најголемата ледена арена Absolute Zero, каде ќе можат да лизгаат но и да гледаат настапи на професионалци.

На бродот има и повеќе од 50 комичари и музичари за оние кои сакаат добра вечерна забава.

Погледнете како изгледа ова импресивно здание.

 

Објавено:
1 февруари 2024
Категорија: 
Култура