Кој влезе во трката за „Еми“?

31 јули 2020

Тоа што е „Оскар“ за филмовите, „Еми“ е за сериите. Годинава треба да се одржи 72. издание по ред, а номинациите покажуваат разновидност и интересна конкуренција.

Со најголем број номинации, вкупно 26, е серијата Watchmen“, од жанрот суперхерои, а во продукција на „HBO“. После неа е комичната драма „The Marvelous Mrs. Maisel“ со 30 номинации, а потоа следат драмите „Ozark“ и „Succession“ со по 18. 

Во продолжение следи целата листа на номинирани по категории.

Инаку, годинашното издание и прогласување на победниците е закажано за 20 септември. Во која форма, или на кој начин ќе се одржи, останува да видиме.

Кој е вашиот фаворит?

Најдобра драма

„Better Call Saul“
„The Crown“
„The Handmaid's Tale“
„Killing Eve“
„The Mandalorian“
„Ozark“
„Stranger Things“
„Succession“

Најдобра мини серија

„Watchmen“
„Mrs. America“
„Unbelievable“
„Unorthodox“
„Little Fires Everywhere“

Најдобра комедија

„Curb Your Enthusiasm“
„The Good Place“
„Dead to Me“
„Insecure“
„The Kominsky Method“
„The Marvelous Mrs. Maisel“
„Schitt's Creek“
„What We Do in the Shadows“

Најдобар актер во главна улога во мини серија или телевизиски филм

Џереми Ајронс, „Watchmen“
Хју Џекман, „Bad Education“
Пол Мескал, „Normal People“
Џереми Поуп, „Hollywood“
Марк Рафало, „I Know This Much Is True“

Најдобра актерка во главна улога во мини серија или телевизиски филм

Кејт Бланшет, „Mrs. America“
Шира Хас, „Unorthodox“
Реџина Кинг, „Watchmen“
Октавија Спенсер, „Self-Made“
Кери Вошингтон, „Little Fires Everywhere“

Најдобар актер во споредна улога во драма

Џанкарло Еспосито, „Better Call Saul“
Николас Браун, „Succession“
Киран Калкин, „Succession“
Метју Мекфајден, „Succession“
Бредли Витфорд, „The Handmaid's Tale“
Били Крадап „The Morning Show“
Марк Дуплас, „The Morning Show“
Џефри Рајт, „Westworld“

Најдобра актерка во споредна улога во драма

Лора Дерн, „Big Little Lies“
Мерил Стрип, „Big Little Lies“
Фиона Шо, „Killing Eve“
Џулија Гарнер, „Ozark“
Сара Снук, „Succession“
Хелена Бонам Картер, „The Crown“
Самира Вајли, „The Handmaid's Tale“
Тенди Њутон, „Westworld“

Најдобар актер во споредна улога во мини серија или филм

Дилан Мекдермот Hollywood
Џим Парсонс, Hollywood
Тајтус Барџис, Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend
Јахуа Абдул Матин II, Watchmen
Јован Адепо, Watchmen
Луи Госет Џуниор, Watchmen

Најдобра актерка во споредна улога во мини серија или филм

Холанд Тејлор, Hollywood
Узо Абдуа Mrs. America
Марго Мартиндејл, Mrs. America
Трејси Алман, Mrs. America
Тони Колет, Unbelievable
Џин Смарт, Watchmen

Објавено:
31 јули 2020
Категорија: 
Култура
Прочитано:
536 пати
Тагови: 
Еми награди