Во Македонска филхармонија

Концерт по повод 1000 години од основањето на „Бигорскиот манастир“

18 септември 2020

На 23 септември (среда) во Големата сала на Македонската филхармонија, со почеток од 20 часот ќе се одржи свечен концерт по повод големиот јубилеј на Бигорскиот манастир - 1000 години од неговото основање.

Со оркестарот ќе диригира Борјан Цанев, а како солисти ќе настапат Кристијан Антовски (баритон), Игор Милевски (виолина), Петар Христов (кларинет) и Тимко Чичаковски (канон).

На концертот ќе бидат изведени стари македонски изворни композиции, а од Филхармонија ги покануваат сите граѓани да дојдат да уживаат и заедно да му оддадеме чест на Бигорскиот Манастир кој веќе 1000 години ја облагородува македонската земја.

 

 

Објавено:
18 септември 2020
Категорија: 
Култура
Прочитано:
148 пати