„Ла Ла Ленд“ со рекордни 14 номинации за „Оскар“

24 јануари 2017

Пред неполн час се објавија долгоочекуваните номинации за годинешното издание на манифестацјиата „Оскар“.

Како стојат работите, еден од најголемите фаворити е „Ла Ла Ленд“ со вкупно 14 номинации, со што станува рекордер на оскар номинации, заедно со „Титаник“ и „Сè во врска со Ив“

Вие што досега не сте погледнале ниту едно од номинираните остварувања, сега официјално можете да започнете.

Комплетната листа следи во продолжение:

Најдобра главна машка улога
Кејси Афлек -Manchester by the Sea
Ендру Гарфилд - Hacksaw Ridge
Рајан Гослинг - La La Land
Виго Мортенсен - Captain Fantastic
Дензел Вашингтон - Fences

Најдобра споредна машка улога
Џеф Бриџис - Hell or High Water
Махршала Али - Moonlight
Лукас Хедџес - Manchester By The Sea
Дев Пател - Lion
Мајкл Шанон - Nocturnal Animals

Најдобра главна женска улога
Исабел Ипер – Elle
Рут Нега - Loving
Натали Портман - Jackie
Ема Стоун - La La Land
Мерил Стрип - Florence Foster Jenkins

Најдобра споредна женска улога
Вајола Дејвис - Fences
Наоми Харис - Moonlight
Никол Кидман - Lion
Октавија Спенсер - Hidden Figures
Мишел Вилијамс - Manchester by the Sea

Најдобар анимиран филм
Kubo and the Two Strings
Moana
My Life as a Zucchini
The Red Turtle
Zootopia

Најдобра кинематографија
Arrival
La La Land
Lion
Moonlight
Silence

Најдобар дизајн на костим
Allied (Џоана Џонсон)
Fantastic Beasts and Where to Find Them (Колин Атвуд)
Florence Foster Jenkins (Консолата Бојл)
Jackie (Маделин Фонтаин)
La La Land (Мери Зофрес)

Најдобар режисер
Arrival- Дени Вилнев
Hacksaw Ridge- Мел Гибсон
La La Land - Дејмиен Чазел
Manchester by the Sea - Кенет Лонерган
Moonlight - Бери Џенкинс

Најдобар документарен филм
Fire at Sea
I Am Not Your Negro"
Life, Animated
O.J.: Made in America
13th

Најдобар краткометражен документарен филм
Extremis
4.1 Miles
Joe's Violin
Watani: My Homeland
The White Helmets

Најдобра филмска режија
„Arrival" (Џо Вокер)
„Hacksaw Ridge" (Џон Гилберт)
„Hell or High Water" (Џејк Робертс)
„La La Land" (Том Крос)
„Moonlight" (Џои Мекмилион, Нат Сандерс)

Најдобар странски филм
Land of Mine (Данска)
A Man Called Ove (Шведска)
The Salesman (Иран)
Tanna (Австралија)
Toni Erdmann (Германија)

Најдобра шминка и фрузира
A Man Called Ove
Star Trek Beyond
Suicide Squad

Најдобра филмска музика
Jackie (Мика Леви)
La La Land (Џастин Хурвиц)
Lion (Дастин О'Халоран и Хаушка)
Moonlight (Николас Брител)
Passengers (Томас Њуман)

Најдобра песна
Audition (The Fools Who Dream) - La La Land
Can't Stop The Feeling - Trolls
City Of Stars - La La Land
The Empty Chair - Jim: The James Foley Story
"How Far I'll Go- Moana

Најдобра продукција
Arrival
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Hail, Caesar!
La La Land
Passengers

Најдобар анимиран краткометражен филм
Blind Vaysha
Borrowed Time
Pear Cider and Cigarettes
Pearl
Piper

Најдобра краток филм сниман во живо:
„Ennemis Intérieurs" - Селим Азази
„La Femme et le TGV" - Тимо фон Гунтен
„Silent Nights" - Аске Банг
„Sing" - Кристоф Дик
„Timecode" - Хуанџо Гименез

Најдобра монтажа на звук
Arrival
Deepwater Horizon
Hacksaw Ridge
La La Land
Sully

Најдобар микс на звук
Arrival
Hacksaw Ridge
La La Land
Rogue One: A Star Wars Story
13 Hours

Најдобри визуелни ефекти
Deepwater Horizon
Doctor Strange
The Jungle Book
Kubo and the Two Strings
Rogue One: A Star Wars Story

Најдобро адаптирано сценарио
Arrival
Fences
Hidden Figures
Lion
Moonlight

Најдобро оригинално сценарио
Hell or High Water
La La Land
The Lobster
Manchester by the Sea
20th Century Women


и


Најдобар филм
Arrival
Fences
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
Hidden Figures
La La Land
Lion
Manchester by the Sea
Moonlight

Објавено:
24 јануари 2017
Категорија: 
Култура
Прочитано:
1.385 пати