Личност на годината според Тајм магазин...

7 декември 2017

Жените од групата „The Silence Breakers“ кои во јавноста ја подигнаа свеста за сексуално злоставување во светот на шоу бизнисот,  ја донесоа темата храбро и отворено, се личности на годината според етаблираниот магазин Тајм. Сите тие злоставувачи беа објавија во медиумите и се соочија со јавноста. Оваа година за нив беше понижувачка, но конечно се открија многу работи. Велат дека во шоу бизнисот отсекогаш така стоеле работите. Кампањата #MeToo кои ја основаа токму овие жени преку социјалните мрежи, ја подигнаа свеста.

Актерката Алиса Милано го популаризираше овој хаштаг се со цел да ја подигне свеста на јавноста и да ги повика сите  жртви да се приклучат. Сите излегоа со своите приказни. Актерката Ешли Џад, активистката Тарана Бурке, Селма Блер, американската политичарка Сара Гелсер, пејачката Тејлор Свифт и актерката Роуз Мекгован. На листата на злоставувачи се најдоа американскиот бизнисмен Џеф Безос, американскиот претседател Доналд Трамп, Харви Вајнстајн, Боб Вајнстајн, Дастин Хофман.

Во трката на личност за година беа и Доналд Трамп, Џеф Безос и кинескиот претседател Си Џинпинг. Според анкетата на читателите личноста на годината на Тајм е Мухамед Ибн Салман престолонаследник на Саудиска Арабија. Оваа традиција Тајм ја негува од 1927 година.

 

 

Објавено:
7 декември 2017
Категорија: 
Култура
Прочитано:
428 пати
Извор: 
time.com