Листата на злоставувачи е се поголема!

13 ноември 2017

После сите превирања на тема сексуално злоставување од стотици жени кои храбро ги споделија своите искуства со јавноста, листата на обвинетите е огромна. Бројката е 45 и секој ден е се поголема.

Медуимите секојдневно потсетуваат на оваа тема се со цел да не се заборави и колку е тоа важно кога некој има моќ и истата да ја злоупотребува. Пораката е повеќе од јасна, а тоа е да не се молчи, да се зборува отворено, храбро и јавно. Ако се игнорираат овие работи тогаш се сложуваме на понижувачки однос кон нашата работа и сме на добар пат да се реализираме како остатоци на ова општество. Многу е важно да почнеме да зборуваме за ова насилство и кај нас. Тоа постои, го има насекаде. Особено кога станува збор за мажи кои постапуваат од позиција на моќ. Затоа постојано медиумите ги ставаат овие листи, за да не се повтори никогаш.

— Харви Вајнстајн, филмски продуцент
—Бен Афлек, актер


— Рој Прајс, поранешен шеф на Амазон Студио
— Боб Вајнстајн, инаку брат на Харви филмски продуцент


— The Gaslamp Killer, музичар
—Крис Савино, креаторот на „Луда куќа“ - продукција на Николодеон
— Оливер Стоун, режисер 
— Џон Беш, селебрити готвач
—Леон Вајселтиер, поранешен уредник на „Leon Wieseltier“, „The Atlantic“ и „The New Republic“
—Метју Монданајл, поранешенгитарист во бендот „Real Estate“
— Локхарт Стил, поранешен уредник на „Vox Media“
— Ларс Вон Триер, режисер 
—Енди Сињоре, креаторот на „Honest Trailers“
— Алекс Калдер, музичар
— Ели Бајзел, преживеан од Холокаустот
— Твиги Рамирез, поранешен басист на „Marilyn Manson“
— Тери Ричардсон, фотограф
— Џорџ Буш, 41-иот претседател на САД
—Итан Кејт основач на „Crystal Castles“
— Џејмс Тобак, режисер
— Кевин Спејси, актер


— Џереми Пивен, актер
—Дејвид Блејн, магионичар
— Брет Ратнер, режисер
—Марк Халперин, политички новинар
— Дастин Хофман, актер


— Енди Дик, актер
—Мајкл Орескес, поранешен уредник на NPR News
— Кирт Вебстер, издавач
— Рик Најџера, режисер на CBS Diversity Showcase
— Дејвид Гулиод, филмски продуцент
— Џон Синглтон, режисер
— Ед Вествик, актер

—Чарли Шин, актер
— Роберт Кнепер, актер
—Џефри Тамбор, актер
— Стивен Сигал, актер


—Луис Си Кеј, комичар
— Метју Вејнер, креатор на „Mad Men“
—Андре Балаш, хотелиер
— Рој Мур, републикански сенаторски кандидат на Алабама
— Расел Симонс, хип хоп могул
—Ричард Драјфус, актер

— Доналд Трамп, 45-от претседател на САД

 Бејбимама

Извор на фотографии: Hollywood Reporter

Објавено:
13 ноември 2017
Категорија: 
Култура
Прочитано:
1.063 пати