Лондон е најдестинација за 2019, а Меган и Хари се виновни за тоа

29 март 2019

Според „TripAdvisor“, Лондон е најпосакуваната туристичка дестинација за 2019 година. После три години, британската престолнина повторно се најде на врвот на оваа листа, а стручњаците велат дека за тоа во голема мера придонело и кралското семејство, поточно Меган и Хари. 

Кралското семејство има влијание врз сè - од продажба на облека, храна, популарност на имиња за бебиња, па сега и врз трендовите во туризмот.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Missing Moments UK (@missingmomentsuk) onMar 6, 2019 at 1:54am PST

 

„Глобалната фасцинација со Хари и Меган очигледно има моќно влијание, а ова е првпат после 2016 година, Лондон да се најде во топ дестинации. Со бебето на кралската двојка, Лондон ќе ја држи популарноста, а веруваме дека ефектот на Хари и Меган ќе трае до 2020“, велат од „Trip Advisor“.

Венчавката, неизвесноста, околностите во кои што се земаа, природната убавина на Меган, венчаницата - сето тоа придонесе постојано Лондон да биде во фокусот на вниманието. И покрај тоа што самиот настан не предизвика голем туристички бум, но медиумите изиграа голема улога во градењето на брендот на Британија и Лондон како дестинација. Како што светот се вљубуваше во Хари и Меган, така се вљубуваше и во Лондон.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by N A T A S H A E M M A (@natasha_326) onFeb 5, 2019 at 10:24am PST

 

Сепак, овој град не е привлечен само поради кралското семејство. Архитектурата, разните светски познати обележја, културата исто така имаат големо влијание во тоа што е еден од најпосетените градови на светот. 

Минатата година, Британија им посакала добредојде на 38 милиони туристи.

Целосната листа на Trip Advisor погледнете ја во продолжение, како и фотографии од Лондон во пролет:

1. Лондон

2. Париз

3. Рим

4. Крета

5. Бали

6. Фукет

7. Барселона

8. Истанбул

9. Маракеш

10. Дубаи

11. Прага

12. Сием Реап

13. Њујорк

14. Jамајка

15. Ханои

16. Tокио

17. Плаја дел Кармен

18. Лисабон

19. Катманду

20. Џаипур

21. Хургада

22. Хонг Конг

23. Куско

24. Сиднеј

25. Тел Авив

 

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by London Vacations (@london.vacations) onMar 29, 2019 at 4:48am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by London Vacations (@london.vacations) onMar 28, 2019 at 6:53am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by London Vacations (@london.vacations) onMar 27, 2019 at 10:40am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by London Vacations (@london.vacations) onMar 26, 2019 at 5:50am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by London Vacations (@london.vacations) onMar 21, 2019 at 1:57pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by London Vacations (@london.vacations) onMar 20, 2019 at 1:15am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by London Vacations (@london.vacations) onMar 7, 2019 at 9:36am PST

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by London Vacations (@london.vacations) onMar 3, 2019 at 5:53am PST

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by London Vacations (@london.vacations) onMar 2, 2019 at 1:18am PST

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Chiara Mancon (@_cleeery_) onMar 29, 2019 at 5:49am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by London Vacations (@london.vacations) onFeb 26, 2019 at 12:22pm PST

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Објавено:
29 март 2019
Категорија: 
Култура
Прочитано:
146 пати