Музиката на Дуке Бојаџиев го обои Градскиот парк во магија

10 мај 2022

Завчера вечер Градскиот парк во Скопје беше магичен, обоен од музиката на нашиот светски филмски композитор, музички продуцент и пијанист, Дуке Бојаџиев.

Целиот концепт поставен како на сцена од бајковит филм, кај езерцето, меѓу дрвјата осветлени во различни бои, пред публика жедна за убавина, Дуке и пријателите приредија светски концерт во рамки на програмата за одбележување на Денот на Европа 9-ти мај.

Во една прекрасна фузија меѓу филмот, музиката и поезијата, 20-члениот оркестар составен од членови на Македонската филхармонија под диригентство на Ана Спасовска, ни ги донесоа веќе препознатливите саундраци од филмовите како „До балчак" и „Војната заврши", но нѐ запознаа и со новите модерни дела на композиторот создадени под импресија на различни култури, како француската и шпанската измешани со традиционалните звуци на балканската и медитеранската музика.

Вечната љубовна поезија на Руми, во интерпретација на актерките Наташа Петровиќ и Амернис Нокшиќи, ја зачинија музиката со уште поинтензивна убавина, а специјалните гости Бахрамџи – сантур/вокал, Медуса Одисеј – два диџеи/гитара/перкусии и Миријам и Иса – вокал, му дадоа уште поширок, космополитски дух на настанот.

Во езерцето на Градскиот парк се рефлектираше љубов, хармонија и искри на целосно уживање за сите сетила.
Мултикултурно искуство какво би сакале почесто да ни се повторува.

Фото: Europe House Skopje

 

Објавено:
10 мај 2022
Категорија: 
Култура
Прочитано:
384 пати