Најубавите божиќни базари во Европа: Веселата Будимпешта

27 ноември 2019

Серијалот за најубавите божиќни базари во Европа го продолжуваме со оној во Будимпешта. После магичната Виена, ќе ви ги презентираме убавините на главниот град на Унгарија во ова време од годината.

Божиќните базари во Будимпешта годинава ќе траат од 8. ноември до 1.јануари. Има два поголеми кои не може да не ги посетите.

@putokaz_021;

Првиот е на плоштадот Воросмарти, кој воедно се смета и за најубавиот во градот и божиќниот базар пред Базиликата (Плоштад Св. Иштван). Љубителите на храната, ќе бидат воодушевени од унгарските традиционални слатки колачи, а посебно таканаречениот чаден колач. Секако посетата на овој божиќен базар не може да помине без вкусните колбаси, гулаш, печени костени, варено вино...

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by GABRIELLA ILLYÉS HAIRSTYLIST (@illyesgabriella) onNov 27, 2019 at 1:54am PST

 Туристичките агенции велат дека божиќниот базар во Будимпешта е еден од трите омилени на патувачите. 

На тезгите ќе најдете фантастични мали подароци, интернационални специјалитети, како и прекрасни рачни изработки. За децата има лизгалиште, а централниот дел на плоштадот го краси огромна елка.

@collecting_souvenirs;

Низ уличките можете да уживате и во различни музички изведби.

На стотина метри од главниот плоштад се наоѓа плоштадот „Св. Иштван“, а божиќниот базар на ова место почнал да се одржува дури од 2011 година. Иако релативно нов, успеа да ги освои симпатиите на посетителите со единствена атмосфера, бидејќи секогаш има совршено осветлување кое ги маѓепсува посетителите.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Ágota Siroki (@agotasiroki) onNov 23, 2019 at 12:02am PST

 На Базиликата е поставен и видео бим, на кој се даваат и проекции, кои се одржуваат по заоѓањето на сонцето.

@_talicaa;

Во продолжение погледнете дел од атмосферата од изминатите, но и од оваа година. Уживајте!

@budapestinsta;


@dekorella;


@roisin_broph

 

@andreea_fall


@tiiade_

 

@lucie_myworld;


@hildamadaras

 

@arasnagi;

 

фото:@mommy2muppets

@klerzsebet;

 

@vivienneliza

 

@stipendiumlifebudapest;

 

@mischareveuse


 @soul_budapest;

 

@dbydalma;

 

@howkinga;

 

@operagarden;

 

@carlandjill;

 

@sofimaza83;

 

@roadfoodfun;

Објавено:
27 ноември 2019
Категорија: 
Култура
Прочитано:
1.824 пати