Најубавите пет плажи во Албанија

25 август 2020

Албанија секоја година станува сè поатрактивна. Со оглед на тоа дека годинава и немаше премногу опции за летување, поради Ковид-19 и затворените граници, многумина беа или допрва ќе одат да ги истражат убавините на приморските места таму.

Ако спаѓате во онаа група што допрва ќе го искористи летниот одмор или пак ќе си направите листа на желби за наредната, во продолжение ви ги претставуваме најубавите 5 плажи во Албанија:

Gjipe Beach 

За оваа плажа велат дека е рајот на земјата. Кристалната тиркизна вода и затскриеноста ја прават посебно егзотична. До неа може да се стаса со брод или автомобил, а кога ќе стасате ќе мислите дека се наоѓате на некој неверојатен остров.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by World Of Albania (@worldofalbania) onAug 23, 2020 at 2:03am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Around Albania (@around__albania) onJun 6, 2020 at 4:31am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by @explore_for_the_world onAug 24, 2020 at 12:40pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by #Enjoytravelguide (@enjoy.travel.guide) onAug 22, 2020 at 6:31am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Visit Vlora Illyrians (@visit_vlora_illyrians) onAug 6, 2020 at 11:08pm PDT

 

Grama Bay

Ова е едно од најубавите места во Албанија. Ако сте во близина на Валона, тогаш посетата на овој залив може да ви биде незаборавна еднодневна забава. Најчесто се посетува со бротче, но ако сте подготвени планинари, можете и на тој начин да стасате до плажата, но за тоа ќе ви требаат повеќе часови.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Cassy (@cassyona) onAug 24, 2020 at 12:28pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by 101aventura (@101aventura.al) onJul 18, 2020 at 2:15am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Guida Albania (@guidaalbania) onAug 2, 2020 at 11:03pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Outing Albania (@outing_albania)

 

Dhermi Beach

Ако сакате помирен одмор, тогаш плажите во областа Дерми се идеални за вас.Со голем број бунгалови и камени куќички, ова место е вистинска магија, посебно привлечна за скандинавските туристи.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Jesús Gómez (@jesusrabcn) onOct 9, 2019 at 11:01pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Shqipëria (@amazing_albania__) onMar 23, 2020 at 5:01am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Bujtina Ime (@bujtina_ime) onAug 23, 2020 at 8:32am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@mtravelvlog) onAug 22, 2020 at 12:43pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by ErinasTravelDiary (@erinastraveldiary) onAug 24, 2020 at 10:22am PDT

 

 Borsh

 За оваа плажа велат дека е најдолгата во Албанија. Нејзината должина изнесува 7 километри, а многумина ја сакаат бидејќи е се' уште недопрена од масовниот туризам. Од Химара или Саранда се стасува брзо со автобус, такси или автомобил.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by The Secret traveller (@the.secret_traveller) onJun 12, 2020 at 4:16am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Caterina Capecchi (@theartofbeingme_cat) onAug 8, 2020 at 12:49am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Travel la Lin (@travel.la.lin) onJul 4, 2020 at 11:40am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Lidija Nasif (@lidija_nasif) onAug 24, 2020 at 12:56pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Katarzyna Klm (@wycieczkisaranda) onAug 22, 2020 at 5:48am PDT

 

 Lukova Beach

 Ова е една од најпознатите плажи во Албанија, со неверојатно чиста, кристално сина вода. Со својата раскошна убавина ќе ви озможи уживање кое ќе го паметите.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Family Travel (@na_nie_utartym_szlaku) onAug 5, 2020 at 12:44pm PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Paradise Lukova Hotel (@paradise_lukova_hotel) onJul 12, 2019 at 5:18am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Anamari Repic (@anamarirepic) onAug 25, 2020 at 4:19am PDT

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Agigurumi (@agi.gurumi) onAug 14, 2020 at 10:21am PDT

 

Објавено:
25 август 2020
Категорија: 
Култура
Прочитано:
27.076 пати
Тагови: 
Албанија плажи