Објавени се „Еми“ номинациите за 2017

14 јули 2017

Конечно се објави комплетната листа на номинирани за престижните „Еми“ награди за оваа година.

Во самиот врв со по дури 22 номинации се култната емисија „Saturday Night Live“, како и серијата „Westworld“.

фото извор: parade.com

Драмските серии имаа најмногу пријави до сега, дури 180, додека бројката на пријавени актери за номинации е 140, а актерки 113.

Доделувањето на наградите пак, ќе се случи на 17-ти септември, тоа воедно ќе биде и 69-тото издание на американските телевизиски награди. Во продолжение погледнете дел од номинираните, а комплетната листа ја има ТУКА:

 фото извор:southeastemmy.com

Најдобра драма

Better Call Saul

The Crown

The Handmaid’s Tale

House of Cards

Stranger Things

This Is Us

Westworld

 

Најдобра комедија:

Atlanta

black-ish

Master of None

Modern Family

Silicon Valley

Unbreakable Kimmy Schmidt

Veep

 

Најдобра актерка во Драма

Вајола Дејвис - How to Get Away with Murder

Клери Фој - The Crown

Елизабет Мос - The Handmaid’s Tale

Кери Расел - The Americans

Еван Рејчел Вуд - Westworld

Робин Рајт - House of Cards

 

Најдобар актер во драма

Стерлинг К. Браун - This Is Us

Ентони Хопкинс - Westworld

Боб Оденкирк - Better Call Saul

Метју Рис - The Americans

Лиев Шрајбер - Ray Donovan

Кејвин Спејси - House of Cards

Мило Вентимигилја - This Is Us

Објавено:
14 јули 2017
Категорија: 
Култура
Прочитано:
154 пати