Ова се номинациите за „Еми“ наградите: „The Crown“ доминира

15 јули 2021

Познати се сите номинации за 73 издание на „Еми“ наградите, кое е закажано за 19 септември во „Мајкрософт театарот“ во Лос Анџелес. 

Во оптег влегоа сите серии емитувани во период од 1 јуни 2020 до 31 мај 2021 година.

За некои од номинациите мора да признеме дека се очекувани, но имаше и неколку изненадувања.

Најмногу номинации, 24, имаат сериите „The Crown“, и  „Тhe Mandalorian“, додека една помалку има серијата „WandaVision“, а 21 „The Handmaid's Tale“.

Според ова може да се рече дека на „Марвел“ му се исплатеше партнерството со сервисот „Дизни +“.

Номинацијата која е можеби и најголемо изненадување е онаа на Дон Чидл, за најдобар актер гостин во драмска серија. Тој се појавува во серијата „The Falcon and the Winter Soldier“ во првата епизода и тоа на само 98 секунди.

Комплетната листа на номинирани ви ја презентираме во продолжение:

Најдобра комедија

Black-ish
Cobra Kai
Emily in Paris
Hacks
The Flight Attendant
The Kominsky Method
Pen15
Ted Lasso

Најдобра драма

The Boys
Bridgerton
The Crown
The Handmaid's Tale
Lovecraft Country
The Mandalorian
Pose

Најдобра мини серија

WandaVision
Mare of Easttown
I May Destroy You
The Underground Railroad
The Queen's Gambit

Најдобра главна машка улога во комедија

Ентони Андерсон – Black-ish
Вилијам Мејси – Shameless
Мајкл Даглас – The Kominsky Method
Џејсон Судеикис – Ted Lasso
Кенан Томпсон – Kenan

Најдобра главна женска улога во комедија

Џин Смарт – Hacks
Кејли Куоко – The Flight Attendant
Трејси Елис Рос – Black-ish
Ејди Брајант – Shrill
Алисон Џејни – Mom

Најдобра машка главна улога во драма:

Стерлинг К. Браун – This Is Us
Џонатан Мејџорс – Lovecraft Country
Џош О'Конор – The Crown
Реге Жан Пејџ – Bridgerton
Били Портер – Pose
Метју Рајс – Perry Mason

Најдобра женска главна улога во драма:

Узо Адуба – In Treatment
Оливија Колман – The Crown
Ема Корин  – The Crown
Елизабет Мос – The Handmaid's Tale
Мј Родригез – Pose
Џурни Смолет – Lovecraft Country

Најдобра главна машка улога во мини серија или тв филм:

Пол Бетани – WandaVision
Хју Грант – The Undoing
Хуан Мекгрегор – Halston
Лин Мануел Миранда – Hamilton
Лесли Одом Џуниор – Hamilton

Најдобра главна женска улога во мини серија или тв филм:

Микаела Коел – I May Destroy You
Синтија Ериво  – Genius: Aretha
Елизабет Олсен – WandaVision
Ања Тејлор Џој – The Queen's Gambit
Кејт Винслет – Mare of Easttown

 

 

Објавено:
15 јули 2021
Категорија: 
Култура
Прочитано:
294 пати