Што интересно можете да погледнете на домашните телевизии деновиве?

12 март 2020

Со оглед на заштитните мерки и препораки од Министерството за здравство и Владата на Република Македонија, наредниве две недели би било одлично совеста да ни биде на највисоко ниво, а движењето, посебно во метеж и групи да го намалиме на минимум.

И водени со оваа мисла, се заинтересиравме што интересно нудат нашите телевизии, што би можеле да го погледнеме во наредните неколку дена.

Понудата е повеќе од скромна, доминираат турските серии и политичките емисии, но  сепак, издвоивме по нешто, што веруваме ќе ви биде корисно. Исто така, во недостаток на едукативни емисии или такви што ќе ви го привлечат вниманието, имаме и неколку предлози од „Нешнал Џеографик“. Исто така, мало надополнување има во делот на филмови и серии.

 

Детски емисии:

„Светот на Биби“ - МТВ во работни денови (19.10 часот)

Анимирани серии за деца - МТВ  за викенд  (10.20 - 11.50  часот)

-„Напред Диего“

-„Дора истражува“

-„Светот на Биби“

Цртан филм - „44 мачиња“ - Сител за викенд (10.30 часот)

Цртан филм - „Грижливи мечиња“ - Сител за викенд (10.45 часот)

Цртан филм - „Гарфилд“ - Сител за викенд (11.10)

„Детски мини вести“ - Алфа (работен ден од 15 часот и реприза во 10.10 часот)

„Тин Мин“ - емисија за деца и тинејџери - Алфа (раб.денови 11.50 часот)

 

Филмови и серии

„Пријатели“ - МТВ (секој работен ден) околу 22 часот

„Наркос“ - Телма (секој работен ден) 22.15 часот

„Преспав“ - МТВ 12.03 (21.15часот), 13.03 (20.15 часот)

13 гревови (трилер/хорор) - МТВ, 12.03 со почеток од 23.30 часот

„Телохранител“ - МТВ, 13.03. со почеток од 21.10 часот

„Богови и генерали“ - Телма, 12.03 со почеток од 23.10 часот

„Филмските ѕвезди не умираат во Ливерпул“ - Телма, 13.03, со почеток од 01.15 часот

„Сексот и градот 2“ - Телам, 14.03, со почеток од 22.50 часот

„Патување во Недојдија“, Телма, 15.03, со почеток од 11.45

„Двојни животи“ - Телма, 15.03. со почеток од 22.15 часот

„Доцен цут“ - Алфа, 15.03, со почеток од 20.30 часот

„Господин и госпоѓа Смит“ - ФОКС - 14.03. со почеток од 21 часот

„Тајниот живот на пчелите“ - ФОКС ЛАЈФ - 15.03, со почеток од 20 часот

Целата програма на ФОКС која нуди филмови и серии што можете да ја видите на линкот - ПРОГРАМА.

 

Забавни емисии

„Брза кујна“ - Сител - секој работен ден од 17 часот

„Сè или нешто“, квиз -  Сител, секој работен ден од 17.50 часот

„Практична жена“, Сител, секој работен ден од 12.10 часот

„Британија има талент“, Сител, недела 14.20 часот.

„Листа за 300“, квиз, Сител, недела 18.00 часот

„Фчерашни новости“, Канал 5, недела 19.30 часот

„Еден на еден“, Канал 5, недела 18.30 часот

„Да се насмееме“, Алфа, секој работен ден со почеток од 18.50 часот

„Еднооки“, Алфа, недела 19.15 часот

„Гурмански муабет“, недела со почеток од 20 часот

„Столици“, квиз, ТВ24, секој работен ден со почеток од 17.45 часот

 „Урбан таг“, Тв21, секој ден од 17:10-18:15 часот

 

Музички емисии

„Стисни плеј“, МТВ, петок 18.20 часот

„Фолк фест Роса",Алфа 15.03, со почеток од 13.45 часот

„Еден бакнеж“, Алфа, недела со почеток опд 12.40 часот

 

Емисии вредни за внимание:

„Тунел“, МТВ, 12.03, вторник и четврток, со почеток од 17.45 часот

„Пријатели на модата“, МТВ, сабота, со почеток од 16.30 часот

„90 минути“ - Телма, секој работен ден од 08.15 часот

„Астрорум“, ТВ24, петок со почеток од 19.20 часот

„ВИП на еден ден“, ТВ25, петок со почеток од 22.45 часот

„Работна акција“, Алфа, викенд (14.03 со почеток од 14.45 часот, 15.03. со почеток од 13.45 часот)

„Урбан блок“, Алфа, сабота со почеток од 16.10 часот

„Код“, Телма, недела со почеток од 19.15 часот

На сајтот на МТВ можете да најдете богата архива од детски емисии, фестивали, едукативни емисии меѓу кои: Бон-Тон,  Си било Еднаш... А сите можете да ги најдете на линкот - МТВ Продукција и 50 години МТВ.


Дополнително: Комплетна програма на дел од телевизиите:

Програма на МТВ

Програма на Сител

Програма на Телма

Програма на Канал 5

Програма на Алфа

Програма на Тв24

 

Предлог плус:

Целосната програма на „Нешнал џеографик“ можете да ја најдете на линкот - ПРОГРАМА, а ние во продолжение ви издвојуваме неколку наши фаворити за наредните неколку дена:

„Наука на глупавоста“, работен ден од 18часот и 18.30 часот

„Мегафабрики“, четврток 19 часот

„Суперструктури: Инженерски чуда“, петок , 21 часот

„Европа одозгора“, сабота 08.00 часот, недела: 20 часот

„Поигрување со мозокот“, сабота од 11:45 до 13 часот (две епизоди)

„Гордон Ремзи: Скриените вкусови на светот“, сабота 14.00 часот

„Изгубените богатства на Египет“, сабота, 18.00 часот

„Приказната за нас со Морган Фримен“, сабота на полноќ

„Најневеројатните фотографии на Нешнал Џеографик“, недела 08.50 часот

„Аеродромот во Дубаи: Компилации 2019“, недела, 14.00 часот

Скриените богатства на Турција, недела 21 часот.

 

 

Објавено:
12 март 2020
Категорија: 
Култура
Прочитано:
423 пати