Среќен роденден Метју Меконахи: Да се потсетиме на најдобрите улоги на актерот!

4 ноември 2019

Метју Меконахи е еден од најдобрите актери на денешницата, со бројни неверојатни улоги зад себе во уште поневеројатни филмови.

Кога прво ќе се спомене неговото име, можеби веднаш ви текнува на серијата True Detective во која тој ја толкува главната улога, а која стана една од најгледаните во светот.

Покрај исклучителната улога во истата, тој го доби и заслуженото признание, Оскар за неговата улога во популарниот филм Dallas Buyers Club, иако беше номиниран заедно со Леонардо ди Каприо, Чиветел Еџиофор и Кристијан Бејл.

Кариерата тој ја започна откако на светот му се претстави со улогата во комедијата „Dazed and Confused“, каде го толкуваше ликот на Вудерсон. Оттогаш, Меконахи стана еден од најбараните и најшармантни актери во Холивуд.

Од 2012 – тата, тој е во брак со бразилската манекенка Камила Алвес со која има три дечиња, иако нивната врска трае повеќе од 13 години.

Покрај со талентот, тој плени и со неговата хуманитарна работа во која ќе каже дека ужива, а последно, заедно со неговите пријатели готвеа храна за пожарникарите кои напорно работата на гаснење на пожарите во Калифорнија.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by LAFD Operations Central Bureau (@lafdcentral) onNov 2, 2019 at 9:19am PDT

Во чест на неговиот јубилеен, 50 – ти роденден, се потсетуваме на некои од неговите најдобри улоги.

1.The Wedding Planner

 2.Interstellar

 3.True Detective

 4.Dallas Buyers Club

 5.The Lincoln Lawyer

6.How to Lose a Guy in 10 Days

 7.Wolf of Wall Street

Инфо: Bussines Insider, OWN

Објавено:
4 ноември 2019
Категорија: 
Култура
Прочитано:
187 пати