Убавините на Авеиро - португалската Венеција

26 април 2022

Лисабон и Порто се меѓу најчесто посетените места во Португалија. Сепак, доколку сакате да откриете некоја нова дестинација, на списокот можете да го додадете и португалското гратче, Авеиро.

Една од најубавите згради во градот е железничката станица со прекрасно насликани мотиви, во сино-бела комбинација на бои, дефинитивно ќе ви го привлече вниманието веднаш.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared byDaniela Gonçalves (@_dani.msg_)

 Се нарекува и „скриениот дијамант" и „португалската Венеција". Има тесни улички и шарени куќи и зггради, кои се под заштита на УНЕСКО. Поради тоа што е изграден на мрежа од канали, го споредуваат и со Венеција, иако е далеку помал.

Оние што веќе биле таму велат дека има фантастични песочни плажи, а дека домаќините се мошне пријатеслки и срдечно настроени и сето ова се само дел од причините зошто да се најде на вашиот список на дестинации што треба да ги посетите.

Инаку, се наоѓа во западниот дел на Португалија, оддалечен околу 260 км северно од Лисабон, односно 80 километри јужно од Порто. Овие два града се поврзани со брза железничка линија, па никако нема да згрешите ако се одлучите со воз да пропатувате од едниот до другиот град.

Во Авеиро живеат околу 70.000 жители, со висок квалитет на живот и ниска стапка на невработеност. Има фантастични катедрали и историски места, кои би било убаво да се видат. Низ каналите пловат бротчиња кои потсетуваат на венециските гондоли, а најголемата дозволена должина на брод кој може да влезе на пристаништето Авеиро е 120 метри. 

Фотографиите во продолжение ќе ви го приближат изгледот на градот, што веруваме уште повеќе ќе ве поттикне да го посетите:

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Marcelo LP (@jmarcelopix)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Paula (@paula.sstn)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Silvia Bi (@silvia.bi1)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by ON Centro (@on_centro_portugal)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Amar Aveiro(@amar_aveiro)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Silvia Bi (@silvia.bi1)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Karolina (@young_photographer87)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by La Bonita Van (@labonita_van)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Rui Viegas (@ruijorgeviegas)

Објавено:
26 април 2022
Категорија: 
Култура
Прочитано:
326 пати