Започна новогодишното украсување на „Дизниленд“

8 ноември 2019

„Дизниленд“ почна да се подготвува за магичниот период од годината. Празничното украсување започна денес, а како пренесува магазинот „Пипл“ за истото ќе бидат посадени нови 100.000 дрвја и растенија, а од нив 300 ќе бидат елки кои ќе се засадат околу ресортот, како и 10.000 божиќни дрцја и 10.000 циклами.

Само на влезот од паркот, ќе стои портрет на Мики Маус, создаден од повеќе од 7.000 цвеќиња.

Во ресортот ќе биде поставена елка висока 18 метри, која ќе биде украсена со 1.500 украси, 100 електрични свеќи, 4.800 ЛЕД сијалички во разни бои, 70.000 бели мали ЛЕД сијалички и 1.200 блескави светла. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Disneyland (@disneyland) onNov 28, 2018 at 11:01am PST

 Елката ќе се поставува со кран, а главната улица ќе биде украсена со дополнителни 220 украсни ленти и околу 80 венчиња, обвиткани со сијалички кои ќе ги има на излозите, покривите и светилките.

Хортикултурните дизајнери со завршетокот на годинашните декорации, веднаш започнуваат со осмислувањето на оние за следната година.

Инаку, секоја година, празничното украсување стои од почетокот на ноември, па сè до 6. јануари.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Disneyland (@disneyland) onNov 26, 2018 at 4:00pm PST

И додека да излезат во јавност новите фотографии, во прилог ви презентираме дел од празничната атмосфера минатата година:

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Danny (@magicalperformers) onNov 7, 2019 at 8:25pm PST

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Disneyland (@disneyland) onDec 19, 2018 at 8:00am PST

 

Објавено:
8 ноември 2019
Категорија: 
Култура
Прочитано:
153 пати
Тагови: 
Дизниленд