Зошто жртвата молчи: Најавата на српска водителка стана вирална

20 јануари 2021

Пред две години медиумите во регионот известуваа за падот на режисерот Харви Вајнштајн и движењето #metoo. Тогаш се згрозувавме, но од далеку, мислејќи дека нашето општество е поздраво.

Сега скандал од овие размери ја тресе Србија. Во соседство. Се' уште ли мислиме дека нам не може да ни се случи?

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by My Cup Of Tea (@mycupoftea.rs)

Актерката Милена Радуловиќ неодамна одлучи да проговори и да го пријави Мирослав Мика Алексиќ, познат професор и сопственик на школо по глума за сексуално злоставување.

Радуловиќ, која денес има 26 години, била силувана повеќе пати од професорот, а првпат кога имала 17 години.

После нејзиното јавно признание, се јавија и други девојки кои имале исто или слично искуство.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Erminowskii (@erminowskii)

Пораки на поддршка пристигнуваа од сите страни, креативни решенија со ознаката #nisisama, која се шири по социјалните мрежи, со цел да им се каже на девојките кои во животот искусиле таква траума, да знаат дека не е до нив, дека не се сами и дека ваквото соочување може да спаси нечиј живот и да донесе ослободување.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@mojsevic.a)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@friday_5pm)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Hair Studio 14 (@14hairstudio)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Lola magazin (@lolamagazin_)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Viki (@viki.viki15)

Меѓу сите тие пораки на поддршка, не беше ни мал бројот на пораки како девојката сама го предизвикала, но уште повеќе беа присутни прашањата зошто токму сега одлучила да проговори, зошто молчела сите овие години?

Еден од највпечатливите одоговори на овие прашања ги даде српската новинарка Јелена Обуќина, пласирајќи најава која стана вирална.

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@princezaa_univerzuma)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Ivica i Majica (@ivicaimajica)

„Молчењето е непријатно, но ние навикнавме да молчиме на многу важни работи. Молчиме кога не би смееле и затоа никогаш веќе не прашувајте ги жртвите зошто молчеле, немате право на тоа, туку поддржете ги, да прозборат кога и да се подготвени за тоа!“.

Во продолжение ви ја пренесуваме и ставаме точка.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Nova.rs portal (@nova.rs_portal)

 

 

Објавено:
20 јануари 2021
Категорија: 
Култура
Прочитано:
1.148 пати