13 е среќен број во модната индустрија

16 мај 2014

435ac3515fd6a256_CFDA_copy

За Советот на модни дизајнери на Америка (CFDA) и Сваровски 13 е среќен број. Тие прославуваат токму толку години успешна соработка, а покрај забава организираат и аукција на уникатни предмети.

Имено, годинешните номинирани за CFDA Swarovski наградите ќе ги откријат нивните уметнички предмети, со кои ќе се одбележи партнерството на Советот и брендот. Она што треба да се истакне е дека сите предмети обединети со назив „Lucky 13“содржат Сваровски кристали меѓу кои скејтборд, винтиџ касетофон, Тимберленд чизми и други, ќе бидат ставени на ауцкија на Gavel&Grand. Цените ќе се движат од 100 до 1.200 американски долари, а собраните приходи ќе бидат приложени во невладина организација за менторски програми и уметничко образование за деца.

Инаку, доделувањето на наградите на Советот на модни дизајнери на Америка ќе се одржи на 2-ри јуни. Во продолжение ви прикажуваме дела од предметите:

Wes Gordon Wes Gordon

Rosie Assoulin Rosie Assoulin

Creatures of the wind Creatures of the wind

Dzenifer Fiser Dzenifer Fiser

Hood by Air Hood by Air

Irene Neuwirth Irene Neuwirth

Marc Alary Marc Alary

Tim Coppens Tim Coppens

Todd Snyder Todd Snyder

 

Објавено:
16 мај 2014
Категорија: 
Актуел