Алесандро Микеле ја напушта куќата Gucci

24 ноември 2022

Синоќа, модната куќа Gucci објави дека се разделува од Алесандро Микеле, уметничкиот директор кој работеше за брендот повеќе од 7 години.

Приказната на Милеке и Gucci започна за време на модната недела есен-зима 2015-2016 година посветена на машката гардероба, кога Франсоа-Анри Пино, претседател и извршен директор на Kering го официјализираше доаѓањето на Алесандро Микеле во Gucci.

Фото: Vogue

По студирањето во Accademia di Costume e di Moda во Рим, италијанскиот дизајнер ги остреше своите вештини во Fendi како виш дизајнер за модни додатоци, пред да се приклучи на дизајнерското студио Gucci во 2002 година и да биде именуван за соработник на креативниот директор на Фрида Џанини во мај 2011 година.

Потоа десната рака и придружник на Фрида Џанини, Алесандро Микеле стана уметнички директор на Gucci во јануари 2015 година. Неколку дена по ова назначување, дизајнерот ја претстави својата прва колекција во февруари 2015 година, посветена на машката гардероба и произведена во рекордно време, што сведочеше за ветувачка иднина во куќата.

Фото: harpersbazaar.com

Во текот на овие 7 години на чело на италијанската куќа, Алесандро Микеле повеќе од кога и да е ги редефинираше модните кодови предлагајќи решително романтична и барокна родово флуидна гардероба, што во 2015 година му ја донесе Британската модна награда за најдобар дизајнер во светот.

Алесандро Микеле е должен за вистинската метаморфоза на Gucci, во меѓувреме славејќи ги неговите вредности и неговото наследство, кое одлично го владее.

Фото: harpersbazaar.com

Преку навигацијата помеѓу различни места и епохи, Алесандро Микеле нуди вистинско шоу на секоја ревија. Таков пример е ревијата „Твинсбург" на Gucci, пролет-лето 2023 година, кога дизајнерот им оддаде почит на „своите две мајки", за која ангажираше близнаци модели.

Името на неговиот наследник се' уште не е откриено.

Фото: fashionista.com

Објавено:
24 ноември 2022
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
324 пати