Coperni повторно ги спои модата и технологијата во хармонична заедница

7 март 2023

Ако минатата сезона Coperni ја испрска својата муза во бел спреј што магично се претвори во фустан, годинава публиката се изненади од интеракцијата на моделите со роботи кучиња.

За време на модната недела во Париз, Себастијан Мејер и Арно Вајлан Коперни прикажаа вистинско шоу со нивната колекција есен/зима 2023. Дизајнерското дуо уште еднаш ги спои модата и технологијата.

Главната протагонистака овој пат беше Ријан ван Ромпеј и неколку кучиња роботи произведени од компанијата Бостон Динамикс.

Според дизајнерите оваа колекција е модерен мит за односот помеѓу човекот и технологијата, со недежен позитивен исход за иднината.

Визијата на Коперни е дека не постои владетел и потчинет. Луѓето и машините можат да живеат во хармонија.

Петте црно-жолти, роботи кучиња слободно се движеа по пистата, а шоуто кулминираше кога познатиот модел се наведна и "кучето" ѝ го извади палтото, откривајќи го малиот црн фустан на нејзиното тело.

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by coperni (@coperni)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by coperni (@coperni)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by coperni (@coperni)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by coperni (@coperni)

Фото: Facebook

Објавено:
7 март 2023
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
481 пати