„Диор“ ќе ги облекува фудбалерите на ПСЖ во следните две сезони

6 септември 2021

Француската модна куќа „Диор“ на социјалните мрежи ја објави соработката со фудбалскиот тим ПСЖ. Соопштението е проследено и со фотосесија со дел од ѕвездите на францускиот клуб.

Од „Диор“ соопштија дека ова е сосема нова улога и соработка за нив. Како велат тие ќе бидат официјалните „кројачи“ на францускиот фудбалски тим. Зад дизајните се потпишува дизајнерот Ким Џонс.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Dior Official (@dior)

„Со ова партерство кое ќе се одвива во следните две сезони, комбинациите кои ги осмисли Ким Џонс се комбинација на формални и лежерни парчиња кои на елегантен начин ќе ги задоволат барањата и потребите на играчите. Оваа елегантна облека на најдобар начин ја истакнува традицијата на „Диор“ во комбинација со современи кроеви и силуети во безвременска темносина и црна боја.

На овој начин се поврзуваат две врвни француски имиња. А примерите на кројачкото умештво по кое куќата со право е позната во светот, можат да се видат и од фотографиите“, се вели во нивното соопштение.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Dior Official (@dior)

Ова е веројатно неочекувана комбинација и соработка, но далеку од тоа дека е прва. Модните брендови често биле ангажирани за изгледот на национални тимови на разни спортски натпревари.

Сепак овде се работи за соработка со клуб, а какви бенефити ќе им донесе на двете страни, ќе покажат статистиките.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Dior Official (@dior)

 

Објавено:
6 септември 2021
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
190 пати