Изложба на патики во Бруклин

10 јули 2015

10sneaker-span-master675

Во Бруклиншкиот музеј е организирана интересна изложба со наслов The Rise of Sneaker Culture, што го следи развојот на патиките, но воедно и спортот и растот на неговата популарност.

Изложбата вклучува околу 150 видови модели, меѓу кои и постарите модели на познатите модни брендови како Прада, или со потпис на Кристијан Лубутан, како и патики од приватни колекции.

патики дизајнирани од Кристијан Лубутан патики дизајнирани од Кристијан Лубутан

-Изложбата ги истражува обувките кои е вообичаен за поголемиот број луѓе - вели кустосот на Музејот, Лиза Мали.

Така сите љубители на патиките ќе имаат можност на едно место да видат како изгледале тие од 19-ти век, поточно „Кед патики“ од 1920-тите, па се' до денес, но воедно и патиките кои се поврзуваат со кошаркарски ѕвезди како Мајкл Џордан, или познати личности како Канје Вест.

Кед патики Кед патики

Дел погледнете во продолжение, а дел и на линкот овде.

10SNEAKER-articleLarge

20150710SNEAKERS-slide-VJIQ-articleLarge

20150710SNEAKERS-slide-NM66-articleLarge

Објавено:
10 јули 2015
Категорија: 
Актуел