Како кралското семејство ги накити палатите за Божиќ?

12 декември 2018

Конечно блесна и прекрасната новогодишна елка во палатата Кенсингтон, а како што сите очекуваа, истата е украсена со едноставни и елегантни украси во претежно златна боја.

Фото: Vogue/Getty Images

Фасцинантното дрво беше поставен пред централниот влез во палатата, а истото го украсија голем број работници кои завршија одлична работа.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Historic Royal Palaces (@historicroyalpalaces) onDec 7, 2018 at 12:46am PST

Во меѓувреме, во Бакингемската палата беа поставени три прекрасно украсени елки со впечатливи сијалички, црвени панделки и нормално, серија украси што потсетуваат на кралското семејство.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily) onDec 4, 2018 at 2:02am PST

Во шкотската резиденција на кралицата Елизабета пак, било поставено огромно дрво со црвени и златни украси, додека оградата покрај скалите била целосно обложена со магични сијалички, панделки и разни детали.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily) onDec 7, 2018 at 8:35am PST

Новогодишните елки за кралското семејство отсекогаш имале посебно значење. Кралицата Шарлот, сопругата на кралот Џорџ 3, ја донела првата елка во Англија во 1790 – та година како традиција од нејзината родна Германија.

Елката пред палатата Кенсигтон денеска

Во тоа време, тие украсувале тиса дрво, наместо стандардните елки што денеска ги гледаме речиси секаде.

Стандардните елки ги популаризирале кралицата Викторија и принцот Алберт, а нивните фотографии со децата околу елката датираат некаде од 1840 – тите.

Фото: The Telegraph

Ваквите украсени елки за кратко време станале популарни низ цела Британија, а нешто подоцна и во Америка, а денеска се задолжителен детал во сите домови низ светот.

Објавено:
12 декември 2018
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
420 пати