Луксузниот бренд за висока мода ,,Ралф и Русо" оди под стечај

22 март 2021

Нивните креации се едни од најделикатните и најромантичните парчиња висока мода последниве неколку децении, дело на врвни мајстори на рачната работа. Ралф и Русо, луксузниот бренд познат по своите врвни креации висока мода, на својот Инстаграм профил, објавија дека фирмата оди под стечај. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Ralph & Russo (@ralphandrusso)

,, Со големо жалење по 11 години работа, мора да ви соопштиме дека Ралф и Русо денес е ставена под стечај. 

Тешката одлука беше донесена со цел да се погрижиме успехот на компанијата да продолжи и да се реструктурира бизнисот откако глобслната текстилна економија беше погодена од страна на пандемијата." - стои во соопштението кое го дадоа Тамара Ралф и Мајкл Русо. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Ralph & Russo (@ralphandrusso)

Лондонската компанија ќе продолжи да работи, но во рацете на стечаен управник. Тамара и Мајкл го созададоа брендот во 2010 година и го развиваа како луксузен моден бренд кој создаваше висока и секојдневна мода и луксузни додатоци.

Тамара Ралф и Мајкл Русо

Пред 2 години дуото доби и лиценца од Chambre Syndicale de la Haute Couture во Франција, со што станаа бренд со haute couture статус. Ваков статус не е доделен на британски бренд повеќе од 100 години.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Ralph & Russo (@ralphandrusso)

Во 2018 година, кога Меган и Хари ја објавија свршувачката, за потребите на фотосесијата, Меган носеше креација на Ралф и Русо, вредна 75 илјади долари, а меѓу останатите клиенти на брендот се впишуваат и Ријана, Анџелина Џоли, Пријанка Чопра и Џеј Ло.

Меган Маркл во креација на брендот

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Ralph & Russo (@ralphandrusso)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Ralph & Russo (@ralphandrusso)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Ralph & Russo (@ralphandrusso)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Ralph & Russo (@ralphandrusso)

Објавено:
22 март 2021
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
433 пати