Марин Сере - младата дизајнерка која Бијонсе ја прослави

6 август 2020

Полумесечина е принтот кој стана неверојатно популарен, особено на социјалните мрежи. Голем број познати ѕвезди веќе го носат, а зад него се потпишува младата француска дизајнерка Марин Сере.

Иако има 27-години, не може да се рече дека е непозната во модната индустрија, а доказ за тоа е дека нејзини креации веќе носеле ѕвезди како Лорде, Кајли Џенер, Дуа Липа, но вистинската популаризација на нејзиниот лик и дело направи Бијонсе.

Таа одлучи да носи нејзини креации на новиот визуелен албум „Black is King“, потоа се појави Адел во блуза со истиот принт и јасно даде до знаење дека веќе се работи за тренд.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by MARINE SERRE - FUTUREWEAR (@marineserre_official) onJul 31, 2020 at 6:15am PDT

 

Доказ за тоа е и податокот на “Лист“ дека пребарувањето на нејзиниот бренд (односно име и презиме) на нивниот сајт достигнала и 426% за само еден викенд.

Во извештајот тие додаваат дека побарувачката за креациите на Сере бележи раст уште од март годинава и секој месец се зголемува за 22%, како и тоа дека во моментов апсолутен хит се блузите со полумесечина.

Инаку, 27-годишната Французинка официјално за започнува својата модна кариера во 2017 година, по освојувањето на LVMH наградата како деби дизајнерка во подем. Во 2018 ја одржува својата прва ревија, каде полумесечините се присутен принт, но тогаш не доживуваат таква популарност.  Марин соработувала и со „Најк“ за која има направено капсулна колекција.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by MARINE SERRE - FUTUREWEAR (@marineserre_official) onJul 31, 2020 at 6:59am PDT

Нејзиниот логотип постои само три години, но како вели „Гардијан“, таа се приклонува кон практиката на „Версаче“ и „Гучи“ - да стане интензивен и незаборавен, иако можеби ќе треба да помине време за публиката да го восприеми. А тој процес го забрза Бијонсе, што само уште еднаш ја потврди моќта која ја има не само во музичката, туку и модната индустрија.

„За нас месечината е симбол, слика, знаме, јазик, метаформа, објект во кој веруваме: трансцеденција, хибридизација и слобода“, изјави дизајнерката за „Dazed and Confused" неодамна.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by MARINE SERRE - FUTUREWEAR (@marineserre_official) onJul 31, 2020 at 5:49am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by MARINE SERRE - FUTUREWEAR (@marineserre_official) onJun 15, 2020 at 9:12am PDT

 Низ инстаграм веќе владее „манија“ по овој принт, што го потврдуваат и фотографиите од „обични“ девојки кои сакаат да го носат:

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by MARINE SERRE - FUTUREWEAR (@marineserre_official) onMay 22, 2020 at 9:01am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by MARINE SERRE - FUTUREWEAR (@marineserre_official) onApr 26, 2020 at 9:00am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Raul Saraiva (@raulsaraivasilva) onAug 5, 2020 at 7:45pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Aiko wetty (@anijah.aiko) onAug 5, 2020 at 7:41pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Azaire (@azairerobertson) onAug 5, 2020 at 7:55pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by @materialisticmac onAug 5, 2020 at 6:35pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by HBX Women (@hbxwm) onAug 5, 2020 at 6:01pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by HBX Women (@hbxwm) onAug 5, 2020 at 6:01pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by The president of music (@beyplus) onAug 5, 2020 at 11:42am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Analicia Chaves (@ana_montana) onAug 5, 2020 at 10:16am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Dorian Who (@dorian.who) onAug 5, 2020 at 10:10am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by .NUEIS (@nueis_studio) onAug 4, 2020 at 4:54pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by A C K P I K (@blink_bp_hjr) onAug 4, 2020 at 1:54pm PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Sabrina Carder (@sabrinacarder) onAug 4, 2020 at 11:28am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by (@zabloggerq) onAug 4, 2020 at 7:54am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by MARINE SERRE - FUTUREWEAR (@marineserre_official) onMay 31, 2018 at 7:36am PDT

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by MARINE SERRE - FUTUREWEAR (@marineserre_official) onFeb 6, 2020 at 7:59am PST

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by D I L (@dil.dosanjh) onAug 3, 2020 at 8:07pm PDT

 

Објавено:
6 август 2020
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
482 пати