Младиот дизајнер Златко Јовановски го одржа својот прв моден бал

16 август 2013

Во Македонскиот културен центар вчера се одржа модниот бал кој го организираше младиот дизајнер Златко Јовановски. Неговите пријатели, подржувачи и медиумите беа дел од овој настан, со кој Златко всушност го прослави неговиот 18-ти роденден.

Златко, односно JZJ пред МКЦ пристигна во бела лимузина, облечен како крал. Екцентричен и впечатлив како и секогаш, тој се упати кон фоајето, каде беа доделени и благодарници за медиумите и личностите кои му дале поддршка,  меѓу кои и Fashionel.mk.

Меѓу нив беше и Јована Петковиќ од Белград, дел од оранизацијата „Модни свет Србија“.

-Со Златко се запознавме во рамки на еден креативен проект во Белград. Тој беше еден од учесниците и јас бев навистина импресионирана од неговиот талент. Затоа сум многу почестена што сум оведе и среќна сум поради Златко - изјави Јована, која додаде дека настани од ваков тип се реткост и во Белград.

Присутните вчеравечер имаа можност да го видат и краткиот филм со наслов „Let there be JZJ“, кој ќе биде промовиран и во Србија. Како што објасни и самиот Јовановски, кој на својот севкупен изглед му додаде и круна, филмот ги претставува неговите чувства, односот на околината кон него и според него, бесмртноста што ќе ја има неговиот бренд JZJ.

Исто така, во изложбениот салон беа претставени и негови креации, за кои тој потенцира дека се рачно изработени.

- Благодарност до сите што присуствуваа. Многу сум среќен бидејќи дојдоа луѓе што ме сакаат и поддржуваат. Исто така, со некои луѓе се сретнав за првпат, што ми беше драго, бидејќи самоиницијативно дошле да ја видат мојата работа и да ми го честитаат роденденот - изјави Златко

Дел од атмосферата ви пренесуваме и преку фотографиите.

Објавено:
16 август 2013
Категорија: 
Актуел