Ода на американскиот дизајн: Доделени модните оскари

12 ноември 2021

Во Њујорк вчеравечер се одржаа CFDA наградите, кои се нарекуваат и „модни оскари“. После минатогодишното дигитално издание, ова издание се одвиваше во живо.

Меѓу наградените се најдоа Критосфер Роџерс за најдобар дизајнер на женска облека, а наградата за најдобра дизајнерка на машка мода отиде во рацете на Емили Боде.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

Најдобар дизајнер на модни додатоци е Тефлар Клеменс.

Како што и претходно беше соопштено, Зендаја беше прогласена за Модна икона и е најмладата личност во историјата на овие награди на која тоа ѝ успеа. Таа на црвениот килим се појави во смела црвена креација на Вера Ванг, со раскошно здолниште и мини топ.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

И актерката Ања Тејлор Џој беше меѓу присутните. Таа ја доби наградата за Лице на годината, а на црвениот килим се појави во креација на Оскар де ла Рента. Но, таа не е единствената која се одлучи за американски дизајн/дизајнер.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

Водителка на настанот беше прекрасната Емили Блант, а таа одбра портокалово одело од наградениот дизајнер Кристофер Џон Роџерс.

Дру Баримор се појави во впечатлива жолта креација на Кристијан Сиријано, додека пак Ешли Олсен се одлучи за своја креација.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

Секако, наградите не можеа да поминат без Ана Винтур и Том Форд, кој е и претседател на Здружението на американските дизајнери во чија организација е и настанот, а како изгледаа, вклучително и другите гости, погледнете во продолжение:

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by cfda (@cfda)

 

 

Објавено:
12 ноември 2021
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
1.004 пати