Панк:„Chaos to Couture“ меѓу најпопуларнате изложби во Њујорк

16 август 2013

Изложбата Punk: Chaos to Couture во Metropolitan Museum's Costume Institute за само три месеци успеа да стане една од петте најпосетени изложби во изминатите 25 години. Според статистиката на музејот, оваа изложба ја посетиле 442.350 посетители.

Освен оваа, меѓу најпосетените се и изложбата  Alexander McQueen: Savage Beauty  од 2011 година, потоа  Superheroes: Fashion and Fantasy од 2008 година, The House of Chanel од 2005 година и онаа од 2001 насловен акако Jacqueline Kennedy: The White House Years.

Изложбата за Меквин привлекла 661.509 посетители, Суперхероите 576.000, изложбата за Жаклина Кенеди 559.902, а за Шанел 463.600

Изложбата беше во рамки на годишниот Met Ball на кој присуствуваа и Ана Винтур, Руни Мара, Рикардо Тиши, Лорен Санто Доминго. Голем број познати личности ја посетија изложбата инспирирана од панк изгледот.

Вивијан Вествуд, Марк Џејкобс, Версаче, Долче и Габана и Шанел се само дел од дизајнерските имиња кои беа вклучени во изложбата, а кои се фокусираа на влијанието на панк движењето во модата во Лондон и Њујорк одделно.

Објавено:
16 август 2013
Категорија: 
Актуел