Почина етаблираната професорка по моден дизајн Луис Вилсон

19 мај 2014

На 52 годишна возраст почина истакнатата професорка по моден дизајн Луис Вилсон, која долги години предаваше на  катедрата за мода  при  академијата „Central Saint Martins“. Станува збор за профил на личност што има образувано дизајнери како Александар Меквин и Кристофер Кејн. Таа почина во сон во саботата во куќата на нејзината сестра во Шкотска. Според британските модни кругови Вилсон ќе остане запаметена како влијателен лик во модната индустрија поттикнувајќи современ правен на модна едукација.

 

-Нејзините знаења и влијание направија големо маркирање на многу важи дизајнери што учеа од Луис, изјавува уредничката на британски Вог, Александра Шулман.

Засега, сеуште нема информации за причините за смртта.

Објавено:
19 мај 2014
Категорија: 
Актуел