Раф Симонс и Мијуча Прада ќе бидат рамо до рамо директори на брендот

24 февруари 2020

Модниот свет е возбуден од информацијата која одекна викендов, а доаѓа од модната куќа „Прада“. Имено, од втори април, Раф Симон се придружува на тимот на споменатиот бренд. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Prada (@prada) onFeb 23, 2020 at 3:45am PST

Како стои во објавата, тој ќе биде рамноправен креативен директор заедно со Мијуча Прада, односно ќе биде подеднакво одговорен за креативниот придонес, но и за донесувањето одлуки во модната куќа.

-Ова партнерство, кое ги покрива сите аспекти на брендот „Прада", се роди од меѓусебното длабоко почитување и отворениот дијалог. И е взаемна одлука – се вели во соопштението.

Со доаѓањето на белгискиот дизајнер во италијанската модна куќа, се отвора ново поглавје на „Прада“ - ера на слободна размена на идеи и соработки. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by The Business of Fashion (@bof) onFeb 23, 2020 at 3:42am PST

Инаку, првата колекција што двајцата ќе ја создадат ќе биде за пролет/лето 2021 година и модните инсајдери со нетрпение ја очекуваат. Ќе биде интересно да се види како ќе се спојат сензибилитетите и модните изрази на 70-годишната Прада, која веќе 42 години ја води модната куќа и 52-годишниот Симонс. 

Колекцијата ќе биде претставена во септември, на следната модна недела во Милано.

Покрај ова, Раф Симонс сè уште ќе го води својот истоимен бренд, базиран во Антверп, а ќе патува почесто за Милано.

 

Објавено:
24 февруари 2020
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
371 пати