Раф Симонс најавува затворање на неговиот истоимен бренд

22 ноември 2022

Раф Симонс ја запрепасти индустријата денес кога на официјалниот Инстаграм профил на неговиот истоимен бренд објави дека колекцијата пролет/лето 2023 ќе биде неговата последна сезона.

Фото: gq.com

Симонс го лансираше својот бренд во 1995 година откако работеше како дизајнер на мебел и стажираше во дизајнерското студио на колегата Белгиец Валтер Ван Бејрендонк. Тој брзо постигна култен статус со неговите колекции ориентирани кон млади кои ја покажаа неговата вродена способност да ја дестилира инспирацијата од андерграунд уметничките и музичките светови во еминентно препознатливи минималистички силуети.

Во својата објава на Инстаграм, Симонс напиша: „Ми недостасуваат зборови за да споделам колку сум горд на сето она што го постигнавме. Благодарен сум за неверојатната поддршка од мојот тим, од моите соработници, од медиумите и купувачите, од моите пријатели и семејството и од нашите посветени фанови и лојални следбеници. Ви благодарам на сите што верувавте во нашата визија и што верувавте во мене".

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Raf Simons Official (@rafsimons)

На почетокот на својата објава, тој ја споменува и 1995-та година, кога дебитираше неговиот бренд, и имињата на неговите родители, Алда и Жак.

Следниот пат кога ќе го видиме Симонс ќе биде во јануари на саемот за машка облека на Прада во Милано, каде што тој е ко-креативен директор од почетокот на 2020 година.

Објавено:
22 ноември 2022
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
163 пати