Што (не) сте знаеле за Вивиен Вествуд...

30 декември 2022

Вивиен Вествуд, легендата која што вистински го живееше панкот почина вчера на 81 година.

Зад себе остави многу, но најмногу ќе биде запаметена по тоа што и даде екстензија на панк идеологијата - ја претвори оваа субкултура во модно движење.

Во нејзина чест и сеќавање еве неколку работи што можеби (не) сте ги знаеле:

  • Не еднаш, туку два пати Вествуд "заборави" да облече долна облека кога го сретна кралското британско семејство. "Не носам со фустани. Може кога носам пантолони да ги позајмам свилените боксерки од сопругот" .
  • Пред да стане моден дизајнер, Вивиен работела како наставничка во основно училиште и дизајнирала накит во слободно време.
  • И двата сина на Вествуд имаат свој соптвен бизнис. Помладиот Кори Џозеф е основач на добро познатиот бренд за долна облека Agent Provocateur. Постариот е еротски фотограф.
  • Пресврт во нејзината кариера се случува во 1985 година, со создавањето на волуменозното здолниште кринолината, во памучна и твид варијанта.
  • Во 1989 година Вивиен се облече кака Маргарет Тачер за насловната на списанието Tatler, облечена во црно одело и бисери.
  • Таа не ја следеше поп културата, ниту пак беше фан на мејнстрим филмовите, па немаше воопшто идеја која е Ема Ватсон кога актерката ѝ ја додели наградата за стилска икона во 2011.
  • Фамозниот венчален фустан на Кери Бредшо од филмот Сексот и градот беше креација токму на Вествуд. Иако Кери не успеа да се омажи во креацијата, фустанот остана во сеќавањата на сите.

Фото: Pinterest


Објавено:
30 декември 2022
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
814 пати