Tик Токерка стана ултра популарна покажувајќи го несовршениот стомак

13 август 2021

Мери Мондлок е името на жената која стана ултра популарна на платформата Тик Ток, благодарение на својот несовршен стомак.

Но, всушност приказната зад нејзината одлука да зборува за стомакот е подлабока.

Според некои, таа ги нарекува нештата со вистинско име. 

Мери е пејачка и актерка, но всушност повеќето ја запознаа благодарение на нејзините профили на социјалните мрежи и потенцирањето дека не треба да веруваме во се' што гледаме на Интернет. 

Движењето #bodypositivity предизвика жените кои можеби со години се „сокривале“ сега да излезат во преден план. Токму ова движење ја инспирирало да почне да зборува за проблемот кој го воочила кај објавите и фотографиите на други жени, а се однесуваат на несовршеностите.

Нејзин фокус се девојки кои објавуваат фотографии од својот стомак - рамен, подуен, голем - правдајќи се или посочувајќи дека нивниот стомак е таков затоа што јаделе нешто, имале циклус, вежбале или слично.

Таа објави кратко видео во кое го покажува и својот стомак кој е далеку од совршен во кое јасно вели: „Да, тоа е мој стомак и тоа не затоа што изедов нешто што ми предизвикува подуеност, затоа што сум во ПМС или нешто трето... Изгледа како што изгледа и не барај дополнителни објаснувања“.

@marylouisemondlock

Enough with the excuses for “why we have stomachs”. #stomach #bodyneutrality #bodyacceptance #bodyconfidence #femaleempowerment

♬ original sound - Mary Mondlock

 Но, освен тоа, има десетици други каде посочува што е реалност (кај најголемиот број жени), а што не, кога е женскиот изглед во прашање. Вели, ова го прави со цел да ја зголеми самодовербата кај жените генерално, а посебно кај оние што можеби чувствуваат преголем притисок дека не се вклопуваат во калапот на социјалните мрежи.

@marylouisemondlock

I know this sound is old, but @aerie do you need another curve model orrrrr???? #aerie #ShadowAndBone #bodypositivity #trend #selflove #thick #curvy

♬ original sound - Mary Mondlock

 

@marylouisemondlock

We go hard on the realness here #real #normalizenormalbodies #ChipsGotTalent #midsize #midsizeoutfits #ootd #bodypositivity

♬ Dress - Charlotte Sands

 

@marylouisemondlock

Normal and cute babe #femalestrong #ChipsGotTalent #bodypositivity #bodyacceptance #IFeelWeightless #gorgeous #normalizenormalbodies #lgbt #gay

♬ willow - Taylor Swift

 

@marylouisemondlock

let’s start being more real. #real #realme #truth #bodyacceptance #stretchmarks #cellulite #MillionActsofLove #bodypositivity #sound #fyp #LoveMeMode

♬ original sound - Mary Mondlock

Се согласувате ли со неа и што мислите за ваквиот начин на спротиставување?

Објавено:
13 август 2021
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
1.438 пати