Вака изгледа кога ќе се спојат „Балман“ и Барби

10 јануари 2022

Најавената соработка од пред неколку месеци сега го добива својот епилог. 

Оливие Рустенг се инспирираше од светот на барбиките и во соработка со истоимениот бренд, направи свое видување на тоа како Барби би требала да изгледа.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Balmain (@balmain)

Се работи за родово неутрална  колекција, која руши стереотипи.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Balmain (@balmain)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Balmain (@balmain)

Како вели дизајнерот, кога бил малечок не му дозволувале да си игра со кукли, бидејќи тоа било за девојчиња, но сега со оваа соработка успеал да си ги оствари детските соништа.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by OLIVIER R. (@olivier_rousteing)

Колекцијата е составена од 50 унисекс парчиња облека и модни додатоци. 

Нагласени раменици, златни копчиња, материјали со дезен, како и оние со знакот на „Балман“ и Барби во розови нијанси се само дел од она што ја прави оваа колекција впечатлива.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Balmain (@balmain)

Како споделуваат на социјалните мрежи, колекцијата ќе биде во продажба од 13 месецов по цени од 260 до 39000 евра.

Исто така, осмислени се и 3 NFT ( NFT е вид на криптовалута што овозможува разни дела, вклучително и уметнички дела создадени во разни медиуми, да се „токенизираат" и да се продаваат преку слични механизми на дигитална трговија како биткоинот) кои ги прикажуваат Барби и нејзините пријатели во Балман креации, а кои ќе бидат на аукција од утре, 11 јануари.

„Можете да бидете Кен кој ја носи облеката на Барби и Барби која може да ја позајми облеката на Кен. На крајот од денот, можете да креирате општество кое се врти околу слободата, а не околу стереотипите“, вели Рустенг.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Balmain (@balmain)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Balmain (@balmain)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Balmain (@balmain)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by OLIVIER R. (@olivier_rousteing)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by OLIVIER R. (@olivier_rousteing)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by OLIVIER R. (@olivier_rousteing)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Barbie (@barbiestyle)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by OLIVIER R. (@olivier_rousteing)

Објавено:
10 јануари 2022
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
246 пати