Вонсериската Ајрис Апфел наполни 101 година

30 август 2022

Најголемата бунтовничка меѓу највлијателните икони на стилот, Ајрис Апфел, вчера го славеше 101-от роденден.

„Кој би помислил..." само кратко напиша под роденденската фотографија која ја објави на нејзиниот Инстаграм профил.

И навистина, многу фантастични приказни кружат околу нејзиниот живот и нејзината личност и фактот што со 101 година таа е една од највлијателните и ангажирани фигури во модниот свет, ја сместуват меѓу легендите.

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Iris Apfel (@iris.apfel)

Ајрис Апфел е родена њујорчанка, била сведок на радикални трансформации на градот во секој сегмент вклучително и од аспект на стилот на неговите граѓани. Па на прашањето: дали ви недостасува старата модна сцена во Њујорк, во една прилика за интервју за „The Talks" таа одговара:

-Имаше величествена модна сцена и мислам дека повеќе не е таква. Ако прошетавте по Петата авенија во 50-те или 60-те, сите изгледаа толку убаво. Сега ако си педантен и добро облечен, изгледаш како „фрик". Беше еден сосема поинаков свет. По војната, Диор го донесе „новиот изглед". Тој правеше облека со волуменизирани здолништа и го врати духот на модата. А политичката клима, економијата, општествените навики – сето тоа се рефлектира на модата.

Ајрис Апфел во третата доба од својот живот стана особено популарна кај дизајнерите, има снимено бројни кампањи и реклами за повеќе луксузни брендови, модниот свет е фасциниран од нејзината агилност, стил и страст за животот, а за сите нас е вистинска инспирација.

Во март годинава, H&M реализираше специјална колекција инспирирана од неа и нејзиниот маркантен стил во експлозија од бои, принтови и атрактивни еклектични стилски миксови.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Iris Apfel (@iris.apfel)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Iris Apfel (@iris.apfel)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Iris Apfel (@iris.apfel)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Iris Apfel (@iris.apfel)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Iris Apfel (@iris.apfel)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Iris Apfel (@iris.apfel)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Iris Apfel (@iris.apfel)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Iris Apfel (@iris.apfel)

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Iris Apfel (@iris.apfel)

Објавено:
30 август 2022
Категорија: 
Актуел
Прочитано:
375 пати